Przejdź do treści

Olejek z rokitnika – właściwości i zastosowanie

Rokitnik
Olejek z rokitnika – właściwości i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek z rokitnika to produkt, który szturmem podbija rynek naturalnych kosmetyków i pielęgnacji. Nie bez powodu nazywany jest prawdziwą bombą witaminową. Jego skład to bogactwo witamin, kwasów i mikroelementów. Znały i wykorzystywały go nie tylko nasze babki, ceniony był bowiem już na początku ery. Swoje zastosowanie znajduje dziś w ziołolecznictwie, dermatologii i kosmetologii. Jakie są właściwości oleju z rokitnika? Jakie jest jego zastosowanie? Jakie są opinie o oleju rokitnikowym? Co to jest rokitnik syberyjski?

Olej z rokitnika – charakterystyka rośliny

Olejek z rokitnika to produkt pozyskiwany poprzez tłoczenie na zimno z miąższu lub nasion owoców rokitnika. Rokitnik to roślina należąca do rodziny oliwkowatych, której wysokość sięga do pięciu metrów. Naturalnie występuje w Europie – znany jest jako rokitnik zwyczajny, a także w Azji, głównie na Syberii – stąd jego często stosowana nazwa „rokitnik syberyjski”. Spotkać można go również w Chinach, Nepalu, Indiach, północnym Pakistanie i Afganistanie. Rośnie też w nieco chłodniejszych rejonach Europy, w Polsce zaś uprawiany jest głównie na plantacjach.

Charakterystycznym elementem są owoce rokitnika – intensywnie pomarańczowe, lekko kwaśne w smaku, soczyste i bardzo aromatyczne. To właśnie owoce mają największe znaczenie użytkowe – są źródłem soku i olejku rokitnikowego. Przyjmuje się, że miąższ owoców zawiera od 15 do 20 proc. oleju. Nasiona, będące drugim źródłem oleju rokitnikowego, zawierają go zaś od ośmiu do 20 proc.

Skład i właściwości oleju rokitnikowego

Pierwsze wzmianki o terapeutycznym zastosowaniu rokitnika pochodzą już z VII w p.n.e. z traktatu medycyny tybetańskiej. Wykorzystywany był on w Tybecie jako środek leczniczy, a mongolskie przekazy podają, że miał właściwości uspokajające. Leczono nim także rany. W Rosji zaś rokitnika stosowano do leczenia chorób żołądkowo-jelitowych, astmy i chorób skóry. Znały i ceniły go także nasze babki. Współcześnie olej rokitnikowy wykorzystywany jest powszechnie nie tylko w ziołolecznictwie, ale też w kosmetologii oraz dermatologii.

Skąd bierze się tak ogromna popularność? Olejek z owoców rokitnika to źródło wielu kwasów, fosfolipidów, witamin i związków mineralnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • kwasy omega-6,
  • kwasy omega-3,
  • kwasy omega-9,
  • sterole,
  • cukry,
  • białko,
  • składniki mineralne, w tym sód, wapń, potas, magnez, żelazo, krzem, glin, mangan, chrom, cynk,
  • związki fenolowe,
  • karotenoidy,
  • fosfolipidy,
  • tokoferole,
  • witaminy, w tym witamina A, C i E.

Olej rokitnikowy – zastosowanie

Szczególnie ceniony w kosmetologii i dermatologii jest olej z owoców rokitnika. Jego właściwości pielęgnacyjne i odżywcze powodują, że może być on używany przez posiadaczki skóry suchej, dojrzałej, naczynkowej i trądzikowej. Swoje zastosowanie znajduje także w pielęgnacji włosów.

aromaterapia Nabea

Olej z rokitnika na twarz i ciało

Dzięki zwartości przeciwutleniaczy olejek rokitnikowy na twarz sprawdzi się jako sposób na zmarszczki. Doskonale zregeneruje on także skórę, przywróci sprężystość i nada zdrowego wyglądu. Jeśli twoja skóra jest nadmiernie wysuszona, sięgnij po olejek z rokitnika.

Olej z rokitnika na trądzik? Ponieważ zmniejsza on wydzielanie sebum, redukuje stany zapalne i łagodzi podrażnienia doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery problematycznej. Olejek przyśpiesza także gojenie się ran i regenerację naskórka. Warto dodać, że rozjaśniając przebarwienia i wyrównując koloryt skóry, dodatkowo pozytywnie wpłynie na jej wygląd.

Pozytywne są także opinie o olejku z rokitnika stosowanym w przypadku takich problemów skórnych jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, toczeń rumieniowaty, czy dermatozy.

Dzięki wysokiemu stężeniu karotenoidów olej z owoców rokitnika znajduje też zastosowanie jako składnik produktów do opalania, poprawiających koloryt skóry i nadających jej charakterystyczny odcień delikatnej opalenizny. Zmniejsza on również stany zapalne wywołane szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Olejek rokitnikowy na włosy

Olejek rokitnikowy jest polecany przez entuzjastki olejowania włosów. Nadaje im połysk, ułatwia układanie, poprawia kondycję. Doskonale działa także na skórę głowy, przez co wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu włosów i działa przeciwłupieżowo.

Olejki mogą wszystko

Olejek z rokitnika – zastosowanie zewnętrzne

Zastanawiasz się jak używać olejku z rokitnika? Możesz stosować go w czystej postaci. Pamiętaj jednak, że z uwagi na swój intensywny kolor może lekko barwić skórę. Niewielką ilość olejku rozprowadź na twarz, szyję i dekolt. Możesz delikatnie ogrzać dłońmi skórę, przytrzymując je przez chwilę na poszczególnych częściach ciała. Taką maseczkę z olejku rokitnikowego zmyj po około 15 minutach.

Olejek możesz dodawać także do kremów i maseczek lub wykorzystać go do demiakijażu.

Olej z rokitnika – zastosowanie wewnętrzne

Olej rokitnikowy możesz z powodzeniem stosować także wewnętrznie. Lista dolegliwości podczas których warto po niego sięgnąć jest naprawdę imponująca. Olej z rokitnika na żołądek pomoże zarówno przy stanach zapalnych, jak i chorobie wrzodowej. Właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne powodują, że skutecznie działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i immunostymulująco przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Picie oleju z rokitnika wzmacnia układ odpornościowy i wspiera pracę serca. Obniża on także poziom tzw. złego cholesterolu, przez co chroni przed zmianami miażdżycowymi.

Dawkowanie oleju z rokitnika uzależnione jest od tego w jakim celu go stosujesz – prewencyjnie, czy też po to, by złagodzić objawy. Zaleca się przyjmowanie od kilku kropel do kilku mililitrów – warto każdorazowo skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.

Olejek z rokitnika – cena

Cena olejku z rokitnika waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za 100 mililitrów. Wiele zależy od tego, z której części rośliny pozyskiwany jest olejek i skąd pochodzi roślina.

 

Źródła:

  1. P. Malinowska, B. Olas, Rokitnik – roślina wartościowa dla zdrowia, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych 2016,
  2. B. Piłat, R. Zadernowski, Owoce rokitnika – bogate źródło związków biologicznie aktywnych, Postępy Fitoterapii 4/2016,
  3. L. Resich-Kozieł, K. Niemyska, Zastosowanie olejku z rokitnika w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 2/2020.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: