Przejdź do treści

Paznokcie lustrzane – jak uzyskać „mirror effect” krok po kroku

Paznokcie lustrzane – jak uzyskać „mirror effect” krok po kroku Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paznokcie lustrzane, zarówno w wersji total look, czy też jako zdobienie wykonane na jednej płytce, to jeden z bardziej efektownych manicure’ów. Choć efekt lustra jest techniką zdobienia paznokci znaną od wielu lat, nieustannie zmieniają się produkty, dzięki którym można go osiągnąć. Dziś najbardziej popularny jest pyłek lustrzany. Jak go użyć, by uzyskać lustrzany efekt na paznokciach?

Efekt lustra jako technika zdobienia paznokci

Historia stylizacji paznokci sięga starożytnych Indii, Babilonii, Egiptu i Chin, gdzie długie i bogato zdobione paznokcie były dowodem przynależności do klasy społecznej. Czasy nowożytne przyniosły wiele zmian – od średniowiecznej dezaprobaty ozdabiania paznokci, przez pojawienie się narzędzi do manicure’u, aż na XX-wiecznym wyprodukowaniu lakieru do paznokci kończąc. XXI wiek to zaś nieustanne poszukiwanie nowych sposobów upiększania paznokci. Ich efektem jest m.in. technika mirror effect i lustrzane paznokcie. 

Efekt lustrzany, nazywany także mirror effect lub chrome effect, to technika zdobienia paznokci, która pozwala na osiągnięcie na paznokciu imitacji tafli lustra. Możesz z powodzeniem wykonać go na pojedynczych paznokciach lub ich końcówkach. Doskonale sprawdza się on jednak także w wersji total look – zarówno na długich, jak i krótkich paznokciach.

Efekt lustra – pyłek i inne produkty do wykonania manicure’u 

Do wykonania lustrzanych paznokci wykorzystuje się pyłek lustrzany, czyli specjalny drobny proszek składający się ze szkła, metalu i pigmentu. Najczęściej spotykane są pyłki lustrzane srebrne i złote, choć w tym sezonie w drogeriach i sklepach z profesjonalnymi produktami do pielęgnacji paznokci znaleźć można także pyłki w innych kolorach. 

Do niedawna osiągnięcie lustrzanego efektu na paznokciach możliwe było dzięki wykorzystaniu folii transferowej. Dostępną w różnych wariantach kolorystycznych folię należało przykleić do płytki paznokcia. Niestety, aby osiągnąć idealną taflę lustra przy jej użyciu, należy wykazać się dużą precyzją i wprawą. W przeciwnym wypadku łatwo o zagięcia. Stąd obecnie wykorzystywana jest ona głównie do zdobienia fragmentów paznokci lub do osiągnięcia efektu łamanego lustra.  

Na rynku dostępne są także lustrzane lakiery do paznokci. Nie wymagają one nakładania kilku warstw różnych produktów, ale po kilku sekundach pozwalają cieszyć się metalicznymi paznokciami. To doskonałe rozwiązanie dla zabieganych i mniej doświadczonych w wykonywaniu zdobień kobiet.

folia na paznokcie

Lustrzane hybrydy krok po kroku

Manicure z efektem lustra wykonasz w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale jak twierdzą jego entuzjastki – z powodzeniem możesz także zrobić go w domu. Co więcej, efekt lustra możesz uzyskać zarówno na hybrydach, jak i na zwykłych lakierach do paznokci 

Jak zrobić lustrzane paznokcie? Zastosuj się do poniższych wskazówek i ciesz się efektownym manicure’em. Do wykonania efektu lustra hybrydą będziesz potrzebowała kilku produktów. Zaopatrz się koniecznie w: 

 • pilniczek do paznokci; 
 • blok polerski; 
 • wycinacz do skórek, frezarkę, metalowe kopytko lub drewniany patyczek; 
 • płyn do otłuszczania, tzw. cleaner; 
 • bazę pod lakier hybrydowy; 
 • lakier hybrydowy; 
 • top hybrydowy typu dry top; 
 • pyłek lustrzany; 
 • lampę utwardzającą UV; 
 • gąbkę do nakładania pyłku; 
 • pędzelek z miękkiego włosia.

Krok 1.  

Zacznij od przygotowania paznokci – jeśli nałożysz pyłek lustrzany, podobnie zresztą jak jakikolwiek lakier, na niezadbane paznokcie, nie będzie wyglądał on estetycznie. Nadaj więc paznokciom odpowiedni kształt i odsuń skórki lub je usuń.  

Krok 2. 

Za pomocą bloku polerskiego warto zmatowić płytkę paznokcia. Wprawdzie niektórzy twierdzą, że nie jest to konieczne, a co więcej – może zniszczyć paznokcie, jednak jeśli wykonasz matowienie w sposób prawidłowy, unikniesz ich uszkodzenia. Jak zatem to zrobić? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie dociskać bloku zbyt mocno do płytki, ale wykonywać delikatne ruchy. 

Krok 3.  

Odtłuść paznokcie – użyj specjalnie dedykowanego do tego celu cleanera i bezpyłowego wacika. Jeśli wykorzystasz waciki kosmetyczne, których używasz np. do demakijażu, możesz zostawić na płytce małe włókna. Z pewnością nie dodadzą one uroku stylizacji. 

Krok 4.  

Baza i malowanie – postępuj tak, jak podczas wykonywania tradycyjnego manicure’u hybrydowego. Po nałożeniu cienkiej warstwy bazy, utwardź ją zatem w lampie. Podobnie postępuj z lakierem hybrydowym.

Krok 5. 

Na dwie warstwy utwardzonego lakieru hybrydowego nanieś dry top. Pamiętaj jednak, aby nie był to inny top, ale taki, którego nie musisz już przemywać cleanerem. Dzięki temu nie pozbywasz się po jego utwardzeniu warstwy klejącej, która jest niezbędna do osiągnięcia lustrzanego efektu. 

Krok 6. 

Za pomocą gąbeczki nanieś pyłek lustrzany na paznokcie i delikatnie go wetrzyj, wykonując koliste ruchy. Nie zapominaj o bokach płytki.  

Jakiej gąbeczki użyć? Najlepiej sprawdzi się mała gąbeczka do nakładania cieni, a jeśli masz mniejszą wprawę – możesz nakładać pyłek nawet palcem.  

Krok 7.

Na koniec otrzep nadmiar pyłku z paznokci, wykorzystując do tego pędzelek z miękkim włosiem. Dla lepszego efektu możesz także nałożyć cienką warstwę topu. 

Jeśli chcesz uzyskać efekt lustra na paznokciach malowanych zwykłym lakierem, pamiętaj, aby pyłek nakładać na wysuszoną kolorową płytkę.

Paznokcie lustrzane – różowe, srebrne, a może w innym kolorze? 

Lustrzany efekt na paznokciach wygląda doskonale w każdym kolorze. Pamiętaj, że możesz dowolnie zmieniać ostateczny rezultat – zależy on od tego, jaki kolor lakieru i pyłku wybierzesz. Na rynku znajdziesz bowiem pyłki lustrzane w niemal każdym kolorze. Aby najlepiej wydobyć ich barwę, warto zastosować jako podstawę biały lakier. Możesz jednak próbować także innych połączeń. Czarna hybryda doskonale sprawdzi się w towarzystwie srebrnego pyłku. Pyłek w kolorze różowego złota idealnie komponuje się zaś z czerwienią lub intensywnym pomarańczowym.

Źródła: 

 1. „Akademia paznokcia” nr 69, 03/2019.
 2. Jak zrobić hybrydę w domu?, Poradnik haistore.pl. 
 3. semilac.pl/pl/blog/historia-stylizacji-paznokci (dostęp: 16.08.2022).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: