Porowatość włosów – test, jakie mam włosy
Pewnie już słyszałaś o porowatości włosów, bo to pojęcie stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Czy wiesz już, co ono dokładnie oznacza? Wiedza o porowatości włosów na pewno przyda ci się na co dzień. Jeżeli będziesz wiedziała jaką porowatość mają twoje włosy, to łatwiej ci będzie dobrać idealne kosmetyki w drogerii. Dzięki temu twoje włosy będą jeszcze zdrowsze i piękniejsze.
Porowatość włosów – co to?
Porowatość włosów jest zdolnością do wchłaniania i do zatrzymywania w nich wilgoci. Porowatość może być: niska, średnia lub wysoka. Włosy w zależności od porowatości różnią się przyleganiem łusek włosa do siebie. Przy niskiej porowatości łuski włosa przylegają do siebie ściśle. Natomiast we włosach wysokoporowatych są oddalone od siebie. Im bardziej zwięzłe łuski włosa, tym niższa porowatość.
Żeby stosowane na włosy kosmetyki, takie jak na przykład maski lub odżywki mogły głęboko wniknąć w strukturę włosa, to muszą być dobrane odpowiednio do ich porowatości. Im niższa porowatość, tym gorsze wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków. Natomiast, gdy łuski są nadmiernie rozszerzone, to wtedy trudniej jest w nich zachować odpowiedni poziom nawilżenia.
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie porowatości włosów. W Internecie są dostępne również specjalne testy. Znajdują się w nich proste pytania i po udzieleniu na nie odpowiedzi, od razu dowiadujesz się, jaka jest porowatość twoich włosów. Natomiast, jeżeli chcesz samodzielnie sprawdzić porowatość swoich włosów, to polecamy ci kilka testów, które możesz wykonać w domu.
Jak określić porowatość włosów?
Aby określić porowatość włosów, możesz wykonać na przykład test pływalności, inaczej nazywany testem wody. Do jego wykonania potrzebne ci będą woda i włos. Test zacznij od napełnienia szklanki lub miski wodą w temperaturze pokojowej. Kolejnym ważnym krokiem jest wrzucenie do wody kilku kosmyków włosów. Pamiętaj o tym, że włosy muszą być czyste. Dlatego test będzie najbardziej wiarygodny, jeżeli wykonasz go w dniu mycia włosów. Teraz powinnaś patrzeć na włosy przez około cztery minuty.
Jeżeli Twoje włosy natychmiast opadną na dno, to będzie jasny sygnał, że masz włosy wysoko porowate. Takie włosy błyskawicznie wchłaniają wodę. Przez to stają się ciężkie i szybko opadają na dno szklanki. Natomiast, jeżeli po czterech minutach twoje włosy przez cały czas będą pływały po powierzchni wody, to jasny znak, że są niskoporowate. Natomiast, jeżeli twoje włosy po dwóch minutach wolno opadną na dno szklanki, to masz włosy średnioporowate. Swoją drogą taką porowatość ma większość włosów.
Jak rozpoznać porowatość włosów?
Jeżeli tak zwany test szklanki wody nie do końca cię przekonuje, to zawsze możesz wykonać kolejny sprawdzian. Tym razem będzie on polegał na chwyceniu kosmyka włosów. Następnie powoli zaczynając od końca włosów, przesuwaj palce w górę włosa w kierunku skóry głowy. Jeżeli trudno jest ci wykonać tę czynność, to oznacza, że twoje włosy są wysokoporowate. Natomiast, jeżeli czujesz, że gładko ci to poszło, to jest wyraźny sygnał, że masz włosy niskoporowate. Ten test nazywa się czasem również testem slajdów. Jeżeli nadal nie masz przekonania co do porowatości twoich włosów, to zawsze możesz je poddać kolejnemu testowi.
Jakie mam włosy? Test
Trzecim już sprawdzianem jest test butelki z rozpylaczem. Zacznij od oddzielenia niewielkiej ilości włosów. Może to być nawet jeden kosmyk. W dalszej kolejności Spryskaj tę część włosów małą ilością wody. Najlepiej zrób to za pomocą buteleczki z atomizerem. Jeżeli woda spływa po włosach lub osiada na nich w postaci kropelek, to z pewnością jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych. Natomiast, jeżeli włosy błyskawicznie wchłaniają wodę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że są wysokoporowate. Gdy woda utrzymuje się przez dłuższy czas na włosach i jednocześnie część z niej zostanie wchłonięta, to masz włosy średnioporowate.
Jak sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate?
Powyżej przedstawiliśmy ci kilka sprawdzonych sposobów na to, aby określić, jaką porowatość mają twoje włosy. Dzięki nim możesz szybko stwierdzić, czy są one wysoko, czy niskoporowate. Dodatkowo powinnaś wiedzieć o tym, że włosy wysokoporowate często są bardzo zniszczone. Zazwyczaj są to włosy na przykład po wieloletnim farbowaniu syntetycznymi farbami albo po trwałej ondulacji. Włosy wysokoporowate charakteryzują się również tym, że wchłaniają bardzo duże ilości wilgoci, ale jednocześnie nie są w stanie jej w sobie zatrzymać na dłużej. Często są suche i matowe.
Zazwyczaj są również trudne do rozczesania, plączą się. Wynika to stąd, że łuski włosów zawadzają się o siebie. Plusem tego rodzaju włosów jest szybkie wysychanie. Często łamią się i rozdwajają. Wymagają dosyć zaawansowanej pielęgnacji. Warto stosować olejowanie, maski i odżywki domowej roboty oraz postawić na świadomą pielęgnację. Dobrze działają na nie między innymi olej kokosowy oraz aloes. Włosy wysokoporowate mają również to do siebie, że trudno jest je nadmiernie obciążyć.
Jaką porowatość mają włosy kręcone?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ włosy kręcone mogą mieć każdą porowatość. Wiadomo jednak, że najczęściej fale są niskoporowate, a włosy o silnym skręcie są wysokoporowate. Bywa czasami też tak, że w miarę stosowania świadomej pielęgnacji porowatość włosów znacząco spada. To natomiast może powodować duże osłabienie skrętu. Na skręt włosów wpływa również bardzo wiele innych czynników. Możemy wśród nich wymienić między innymi dietę, hormony, czy stres.
Test porowatości Anwen
To chyba jest najbardziej znany test na porowatość w Internecie. Na pewno jest to pierwszy tego rodzaju test w Polsce. Test składa się z kilku pytań. Pierwsze jest o wygląd włosów. Drugie pytanie dotyczy długości schnięcia włosów. Kolejne pytanie odnosi się do tego, czy twoje włosy łatwo poddają się stylizacji, czy może szybko wracają do pierwotnego kształtu. Test jest prosty do wykonania i pozwala dużo dowiedzieć się o swoich włosach. Następnym krokiem jest oczywiście dopasowanie do nich odpowiedniej pielęgnacji.
Bibliografia:
1. https://trychologia.edu.pl/wp-content/uploads/2021/06/46-47-Porowatosc-wlosow_AMackojc.pdf
Polecamy
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?
Te kosmetyki znikają z półek sklepowych. To koniec brokatu i niektórych peelingów
Tonowanie włosów poprawia ich koloryt. Czy warto je wykonać?
się ten artykuł?