Przejdź do treści

Równowaga PEH dla włosów – co to jest?

Równowaga PEH dla włosów – co to jest? /fot. iStock
Równowaga PEH dla włosów – co to jest? /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żeby włosy były zdrowe, mocne i lśniące, należy im dostarczać protein, emolientów i humektantów w odpowiedniej proporcji i ilości. Na czym polega pielęgnacja oparta o równowagę PEH i jak zastosować ją w praktyce?

– Równowaga PEH jest codzienną pielęgnacją włosów, w której wykorzystuje się produkty bogate w proteiny, emolienty i humektanty w zależności od kondycji włosów. Stąd nazwa: PEH – proteins, emollients, humectants. Istotny jest jednak balans pomiędzy tymi składnikami, tak aby uzyskać efekt pięknych, gładkich i błyszczących włosów, które każdego dnia narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Proteiny, emolienty, humektanty

Proteiny to białka, których zadaniem jest uzupełnić ubytki włosa. Są głównym budulcem łodygi. Włosy ich pozbawione nie mogą być zdrowe ani silne. – Jeśli jednak przesadzimy z częstotliwością ich nakładania, włosy mogą stać się matowe i zacząć się plątać – wyjaśnia Anna Mackojć.

Emolienty to składniki masek szamponów lub odżywek odpowiedzialne za wytworzenie biofilmu zabezpieczającego przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jednocześnie, jak tłumaczy specjalistka z Instytutu Trychologii, emolienty utrzymują wilgoć we włosie. – Brak emolientów może również powodować elektryzowanie się włosów, natomiast nadmiar da efekt włosów oklapniętych i przetłuszczonych – zauważa Anna Mackojć.

Ostatnią grupą niezbędną dla utrzymania równowagi PEH są humektanty, których rolą jest nawilżyć włosy. To składniki odpowiadające za poziom hydratacji łodygi włosa. Stosowanie produktów bogatych w humektanty zapewnia włosom odpowiedni poziom ich nawilżenia. Stosowanie humektantów przeciwdziała wysuszeniu włosów, dlatego ich stosowanie jest niezbędne w przypadku włosów suchych.

Na czym polega ten sposób pielęgnacji włosów?

Żeby móc zastosować równowagę PEH w praktyce, należy najpierw określić porowatość włosów, czyli stopień rozchylenia łusek. – Można tego dokonać podczas wizyty u trychologa, oglądając i analizują strukturę zewnętrzną łodygi włosa pod trychoskopem, gdzie uzyskujemy 700-krotne powiększenie. Po takim badaniu jesteśmy w stanie określić, jaki jest stopień porowatości lub jak duże ubytki występują w łodygach włosów, a następnie dobrać odpowiedną pielęgnację – wyjaśnia Anna Mackojć.

Pomiary dokonywane przez internet czy własnym sumptem mogą nie być do końca miarodajne. – Wizyta u trychologa pozwoli uniknąć błędów w ocenie porowatości włosów i stosowaniu pielęgnacji opartej o równowagę PEH – mówi Anna Mackojć.

Agnieszka Niedziałek / fot. ©Krystian Lipiec

Realizacja równowagi PEH w praktyce

Według Anny Mackojć metodę równowagi PEH może zastosować każda osoba, która pragnie świadomie pielęgnować swoje włosy. – Metoda ta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb włosów. Nie ma jednego schematu stosowania, bo każdy ma nieco inną strukturę włosa, a także korzysta z rożnych zabiegów stylizacyjnych. Wówczas pielęgnacja będzie przebiegała inaczej – zaznacza trycholog. – Podstawą zastosowania równowagi PEH powinna być znajomość składów danego produktu i ocena jakości naszych włosów. Prawidłowe zrozumienie działania poszczególnych składników aktywnych w maskach, szamponach czy odżywkach pozwoli ułożyć indywidualny plan stosowania pielęgnacji, a jednocześnie zapewni balans w metodzie PEH, dając satysfakcjonujące efekty – uzupełnia ekspertka.

Postępowanie:

– najpierw określ stopień porowatości swoich włosów,

– następnie dobierz odpowiednie kosmetyki,

– stosuj i obserwuj reakcję.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: