Przejdź do treści

Włosy wysokoporowate – charakterystyka i pielęgnacja

Włosy wysokoporowate - charakterystyka i pielęgnacja Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Włosy wysokoporowate są suche, wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Łatwo poznać je po tendencji do puszenia się i trudności w rozczesywaniu. Na ich zły stan mogą mieć wpływ nie tylko zabiegi fryzejerskie, ale i nieodpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o włosy wysokoporowate, by zwiększyć ich nawilżenie i zachować je w lepszej kondycji?

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to istotny aspekt budowy włosów, którego znajomość jest konieczna dla właściwej pielęgnacji. Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest porowatość, należy przyjrzeć się z bliska budowie włosa. Składa się on z łodygi wystającej ponad powierzchnię skóry oraz korzenia umiejscowionego w mieszku włosowym. Korzeń oraz mieszek włosowy tworzą opuszkę włosa (potocznie nazywaną cebulką), która jest żywą częścią włosa.

Łodyga to martwa część włosa zbudowana z trzech warstw: warstwy rdzeniowej, korowej i powłoczki włosa. Warstwa rdzeniowa znajduje się po najbardziej wewnętrznej stronie łodygi, w grubych włosach budują ją silnie zrogowaciałe komórki, a w cienkich stanowi pusty kanał. Warstwę środkową tworzą zrogowaciałe keranocyty. To właśnie warstwa korowa stanowi właściwą masę włosa, decyduje też o jego sprężystości i odporności na uszkodzenia. Najbardziej zewnętrzną częścią włosa jest powłoczka, nazywana też osłonką. W jej skład wchodzą keratynowe komórki zachodzące na siebie dachówkowato. Ich zadaniem jest ochrona głębszych warstw włosa przed utratą wilgoci. Osłonka odbija światło, dzięki czemu powierzchnia włosa jest lśniąca i błyszcząca. Stopień, w jakim łuski keratynowe przylegają do siebie nazywany jest porowatością.

Wyróżnia się trzy rodzaje włosów: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Na porowatość mają wpływ czynniki genetyczne oraz środowiskowe, w tym twardość wody oraz zabiegi (np. fryzjerskie), jakim poddawane są włosy. Nie wszystkie włosy da się przypisać do jednego rodzaju porowatości, ponieważ stopień odchylenia łusek może być inny na danej długości włosów. Zazwyczaj im włos znajduje się bliżej głowy, tym jego porowatość jest mniejsza. Warto również wiedzieć o tym, że pod wpływem pewnych czynników porowatość może ulec zmianie.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Charakterystyka włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate można poznać po następujących cechach:

  • suche lub mają tendencję do przesuszania się,
  • brak im blasku, nie błyszczą się w świetle, są matowe,
  • plączą się i elektryzują,
  • trudno je rozczesać,
  • łatwo łamią się i rozdwajają,
  • są szorstkie w dotyku,
  • mają tendencję do kręcenia się,
  • szybko wilgotnieją, ale też szybko oddają wilgoć do otoczenia,
  • na zmianę pogody reagują puszeniem się,
  • bardzo szybko wchłaniają kosmetyki, w tym odżywki, maski i olejki,
  • łatwo poddają się układaniu: prostowaniu i kręceniu.

Przyczyny powstawania wysokoporowatych włosów należy upatrywać się w częstym korzystaniu z zabiegów rozjaśniania i trwałej ondulacji, które zmieniają pH włosów, co prowadzi do rozchylenia łusek i osłabienia ich naturalnej bariery. Niekorzystny wpływ ma również wysoka temperatura, której poddawane są włosy prostowane prostownicą lub suszone gorącym nawiewem. W tym przypadku powłoczka włosa jest stopniowo niszczona, a gdy ulegnie całkowitemu uszkodzeniu, dochodzi również do destrukcji kory włosa. Włosy wysokoporowate częściej są kręcone, a ich posiadaczkami są przede wszystkim blondynki.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Najbardziej wiarygodną ocenę porowatości włosów uzyskamy u trychologa, który dokładnie zbada stan skóry głowy i włosów. Na podstawie badania obrazowego oraz przeprowadzonego wywiadu specjalista jest w stanie określić rodzaj włosów i ich kondycję. Istnieją również domowe sposoby za pomocą których można z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać porowatość włosów. Jednym z nich jest popularny test przeprowadzany w szklance z wodą. Aby go wykonać, należy do napełnionej wodą szklanki wrzucić włos i obserwować, czy opada on na dno. Jeśli po kilku minutach włos nadal unosi się na powierzchni wody, wskazuje to na włosy niskoporowate. Stopniowe zanurzanie się włosa może świadczyć o włosach średnioporowatych, natomiast szybkie opadanie na dno jest charakterystyczne dla włosów wysokoporowatych.

Test na porowatość włosów nie daje 100 proc. pewności, że jego wynik będzie zgodny ze stanem rzeczywistym, ale stanowi dobry punkt wyjścia. Przy określaniu porowatości włosów warto skupić się przede wszystkim na ich ocenie wizualnej i reakcji na zabiegi pielęgnacyjne. Włosy wysokoporowate są bardziej wymagające niż inne rodzaje włosów, ale odpowiednią pielęgnacją można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Głównym celem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest ich regeneracja oraz ochrona przed dalszymi uszkodzeniami. Naprawa osłonki włosa zapobiega dalszej utracie wody i związanym z tym wysuszeniem włosów. Posiadaczki włosów wysokoporowatych powinny zaopatrzyć się w oleje takie jak: olej sezamowy, arganowy, z konopi, słonecznikowy, bawełniany, sojowy, z wiesiołka, lniany, z pestek winogron, kukurydziany czy olej z czarnuszki. Stosowanie olejków zapewnia włosom głębokie odżywienie, dzięki wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6. Zabieg olejowania włosów wysokoporowatych można wykonać na trzy sposoby: na sucho, nakładając olejek bezpośrednio na pasma włosów;  na mokro, po umyciu włosów i ich niewielkim osuszeniu oraz pokrywając włosy humektantem, na który dodatkowo nakłada się olejek.

kobieta czesze włosy

Jak dbać o włosy wysokoporowate? Podczas suszenia najlepiej używać zimnego bądź letniego nawiewu lub, jeśli to możliwe, pozwolić włosom wyschnąć w naturalny sposób. Należy unikać mocnego wycierania włosów, zwłaszcza twardymi ręcznikami. Upinanie włosów uchroni je przed mechanicznymi uszkodzeniami, a regularnie podcinanie końcówek sprawi, że włosy będą wyglądały zdrowiej.  Przed stylizacją koniecznie trzeba nałożyć kosmetyk chroniący przed działaniem wysokiej temperatury.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane delikatnie i z wyczuciem. Szampon do włosów nie może zawierać silnych środków myjących (SLS, SLES), natomiast w jego składzie powinny znaleźć się ceramidy lub keratyna. Po myciu włosów warto nałożyć odżywkę. Do włosów wysokoporowatych przyda się odżywka z proteinami, które odbudowują strukturę włosa (np. jedwabiem i proteinami mleka), emolientami chroniącymi przed utratą wody (np. olejami lub woskami) oraz humektantami działającymi nawilżająco (np. gliceryna).

Bibliografia:

  1. Maria Fernanda Reis Gavazzoni Dias, Hair Cosmetics: An Overview”,Int J Trichology, 2015 Jan-Mar; 7(1): 2–15.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: