Przejdź do treści

Sauna na włosy – jak wygląda i dla kogo jest ten zabieg?

Sauna na włosy, kobieta u fryzjera
Sauna na włosy - jak wygląda i dla kogo jest ten zabieg? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sauna na włosy to zabieg wykonywany w salonie fryzjerskim. Na włosy nakładana jest specjalna maska, a następnie wykorzystuje się specjalną kopułę emitującą parę wodną, dzięki czemu składniki odżywcze łatwiej wnikają w głąb włosów, a łuski stają się bardziej nawilżone. Podobny zabieg można także wykonać w domu. Jak to zrobić?

 

Sauna na włosy – co to jest?

Sauna na włosy to inaczej parówka na włosy, choć wykonana z użyciem urządzenia emitującego parę wodną. Urządzenie to przypomina suszarkę do włosów, ale jest znacznie większe. Może być także  wyposażone jest w pojemniczek z wodą destylowaną, która jest podgrzewana. Aparatura do sauny może mieć także takie nowoczesne rozwiązania, jak ozonowanie czy podczerwień.

Sauna na włosy na podczerwień

Sauna na podczerwień posiada lampy emitujące światło podczerwone. Światło to wnika w głąb włosa, równomiernie rozprowadzając ciepło. Dzięki wykorzystaniu podczerwieni możliwa jest skuteczniejsza absorpcja związków odżywczych, co przekłada się na lepszą regenerację i odżywienie włosa. Włosy stają się wygładzone i lśniące, a dodatkowo – pobudzona zostaje synteza keratoprotein budujących łodygę włosa.

Ozonowa sauna na włosy

Ozonowa sauna na włosy polega na poddanie włosów działaniu pary wodnej oraz ozonu. Poza nawilżeniem włosów i ich odżywieniem, taki zabieg pozwala na oczyszczenie włosów i skóry. Ozon działa bakteriobójczo, wspomaga leczenie łupieżu czy nasilonego przetłuszczania skóry. Ponadto taki zabieg doskonale pobudza krążenie krwi w skórze głowy.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Jak wygląda zabieg sauny na włosy?

Sauna do włosów rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry głowy i umycia włosów. W tym celu używane są specjalne szampony oczyszczające. Kolejnym krokiem jest nałożenie na włosy odpowiedniego produktu odżywczego, np. maski. Potem głowa umieszczana jest w saunie, czyli kopule urządzenia emitującego parę wodną. Zazwyczaj ten etap zabiegu trwa około 20 minut. Po upływie tego czasu maska jest spłukiwana, a następnie włosy traktowane są chłodną wodą, by zamknąć ich łuski. Aby długotrwale poprawić kondycję włosów, zalecane jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu, z częstotliwością raz na dwa-trzy tygodnie.

Sauna na włosy – dla kogo?

Zabieg pielęgnacji włosów z wykorzystaniem sauny pozwala na ich odżywienie i nawilżenie. Dzięki lepszemu wchłanianiu substancji aktywnych kosmetyków w głąb włosa możliwe jest uzyskanie natychmiastowego efektu ich wygładzenia. Włosy są miękkie i błyszczące, łatwo się rozczesują. Czyni to z sauny do włosów bardzo uniwersalny zabieg, na który może zdecydować się każdy. Wystarczy jedynie dobrać kosmetyk odpowiednio do potrzeb włosów.

Na saunę na włosy mogą się zdecydować przede wszystkim te osoby, które nie są zadowolone z kondycji włosów. Zazwyczaj do pogorszenia wyglądu włosów dochodzi po ich rozjaśnianiu, częstej stylizacji gorącym powietrzem czy po koloryzacji. Zabieg doskonale sprawdzi się w przypadku włosów łamliwych, matowych, z rozdwojonymi końcówkami. Doskonale reagują na ten zabieg włosy przesuszone, np. po ekspozycji na słońce. Oczywiście sauna na włosy może być wykonana przez każdego, także osoby, które są zadowolone z wyglądu włosów i chciałyby utrzymać taki stan.

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Domowa sauna na włosy

Można pokusić się o wykonanie sauny na włosy w warunkach domowych. Taki zabieg – podobnie jak profesjonalna sauna w salonie fryzjerskim – ma na celu zwiększenie penetracji związków odżywczych w głąb włosa. Ponieważ zazwyczaj nie mamy w domu profesjonalnej aparatury, możemy poddać włosy działaniu ciepła nakładające na głowę ciepły ręcznik.

Początkowy etap takiej domowej sauny na włosy nie różni się od zabiegu wykonywanego przez fryzjera. Najpierw dokładnie myjemy włosy szamponem oczyszczającym, po czym na włosy nakładamy kosmetyk odżywczy. Może to być maska lub odpowiedni olejek, np. migdałowy lub arganowy. W kolejnym etapie na włosy należy nałożyć foliowy czepek, a także ciepły ręcznik. Należy pozostawić go przez 20 minut, od czasu do czasu ogrzewając ręcznik ciepłym nawiewem z suszarki. Po tym czasie dokładnie spłukujemy kosmetyk, a na koniec spłukujemy je strumieniem chłodnej wody.

Inną opcją domowej sauny na włosy jest wykonanie parówki. Na umyte włosy należy nałożyć maskę, po czym spiąć włosy. Teraz trzeba przygotować parówkę – np. wlać do dużej miski gorącą wodę. Należy usiąść wygodnie i pochylić się nad miską, zakrywając głowę ręcznikiem. Po 20 minutach należy spłukać włosy letnią wodą.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: