Przejdź do treści

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak wzmocnić włosy. Nie tylko pielęgnacja

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak wzmocnić włosy? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Poszukiwanie złotego eliksiru na wzmocnienie włosów spędza sen z powiek wielu kobietom. Nic w tym dziwnego. Zdrowe i mocne włosy są obiektem westchnień wielu z nich, a często uznawane za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Jak zatem wzmocnić włosy? W gąszczu ogólnodostępnych suplementów, magicznych mikstur i tajemniczo brzmiących nazw zabiegów łatwo się pogubić. Oto skuteczne i sprawdzone sposoby na wzmocnienie włosów. 

Włosy zniszczone i osłabione, czyli jakie? 

Włosy pełnią wiele funkcji. Poza tymi biologicznymi – ochroną przed promieniowaniem, rozprowadzaniem łoju i potu z gruczołów, czy odczuwaniem bodźców zewnętrznych – stanowią też element naszego wizerunku. Jak się okazuje, mają one także ogromny wpływ na samoocenę i pewność siebie, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zniszczone i osłabione włosy nie tylko nie dodają uroku, ale też potrafią być źródłem wielu kompleksów. Zniszczone i osłabione – czyli jakie?  

Zniszczone włosy to włosy suche – pamiętaj jednak, że nie wszystkie suche włosy muszą być włosami zniszczonymi – szorstkie w dotyku i pozbawione blasku. Dodatkowo są łamliwe, mocno się kruszą, a ich końcówki są rozdwojone. Zniszczone włosy na ogół są bardzo trudne do ułożenia – puszą się, skręcają w różnych kierunkach i plączą. Cechują się ponadto wysoką porowatością, a zatem ich łuska jest uniesiona i nieregularnie rozmieszczona, co dodatkowo naraża je na kolejne uszkodzenia.  

Dlaczego włosy stają się osłabione i wypadają? 

Musisz pamiętać, że twoje włosy narażone są na uszkodzenia każdego dnia. Ze względu na czynniki uszkadzające, wyróżnia się: 

  • uszkodzenia mechaniczne, 
  • uszkodzenia termiczne, 
  • uszkodzenia chemiczne, 
  • uszkodzenia naturalne.  

Uszkodzenia mechaniczne na ogół związane są z niewłaściwą pielęgnacją, a zatem będzie to zarówno wynik używania nieodpowiednich szamponów i odżywek, jak i zbyt intensywnego wycierania włosów ręcznikiem, czesania szczotką o ostrych krawędziach, mocnego nawijania na wałki, ciasnego upinania lub związywania gumką, czy tapirowania. Uszkodzenia termiczne spowodowane są korzystaniem z lokówek, prostownic i suszarek bez właściwego zabezpieczenia włosów. Niestety osłabić włos może także nieprawidłowo wykonany zabieg fryzjerski – mamy wówczas do czynienia z uszkodzeniami chemicznymi. Uszkodzenia naturalne zaś to te, których nie sposób uniknąć. Przed wodą morską czy promieniami słonecznymi możesz jedynie zabezpieczać włosy. 

Poza niewłaściwą pielęgnacją, a niekiedy jej brakiem – jak w przypadku niezabezpieczania włosów przed wysoką temperaturą lub czynnikami atmosferycznymi – przyczyn osłabienia kondycji włosów można także upatrywać w nieodpowiedniej diecie. Brak określonych witamin i składników mineralnych, a niekiedy ich nadmiar może spowodować, że twoje włosy będą wysuszone, łamliwe, kruche, a w konsekwencji będą wypadać.  

Warto zwrócić uwagę na fakt, że osłabienie i wypadanie włosów spowodowane jest nierzadko chorobami. Źródłem problemu mogą być choroby ogólnoustrojowe, autoimmunologiczne i zaburzenia hormonalne. Te ostatnie, widać przede wszystkim na głowach świeżo upieczonych mam. Jak wpływa ciąża na włosy? Wzrost poziomu estrogenów w ciąży poprawia ich kondycję, jednak nagły spadek hormonów po porodzie, a do tego stres i zmęczenie skutkują osłabieniem i wypadaniem.  

Nadmierne osłabienie i wypadanie włosów obserwowane jest także jako jedno z częstych powikłań po przechorowaniu COVID-19. W większości przypadków wypadanie włosów związane z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 ma charakter łysienia telogenowego, ale obserwuje się też niekiedy cechy łysienia plackowatego. Problem ten diagnozowany był zarówno u osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo, jak i pełnoobjawowo – warto jednak podkreślić, że im cięższy przebieg choroby, tym bardziej dynamiczne wypadanie.  

kobieta włosy

Jak wzmocnić włosy? 

Szukasz sprawdzonych sposobów na wzmocnienie swoich włosów? Punktem wyjścia jest ustalenie przyczyny ich złej kondycji, tak, aby móc ją wyeliminować. Kolejnym krokiem jest zaś podjęcie kilku postanowień, wcielenie ich w życie i gotowe. Oto one! 

Zbilansowana dieta 

Odpowiednio zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę nie tylko dla naszego zdrowia, ale i atrakcyjnego wyglądu. Pewnie słyszałaś to zdanie już wiele razy, może podchodzisz do tego nieco sceptycznie, ale uwierz mi – tak naprawdę jest. Nie sposób cieszyć się mocnymi i zdrowymi pasmami, jeśli twój codzienny jadłospis będzie monotonny, pozbawiony witamin, składników mineralnych i odżywczych.  Czego nie może w nim zabraknąć? Przede wszystkim białka, a precyzyjniej ujmując, aminokwasów, które wchodzą w skład keratyny tj. białka, z którego zbudowane są nasze włosy. Aby wzmocnić włosy sięgaj też po witaminy. Jakie witaminy polecane są na włosy? Szczególnie te z grupy B – nieoceniona jest m.in. biotyna, czyli witamina B7, której niedobory odpowiadają za łamliwość i wypadanie  – a także witamina A i C. 

Składnikiem mineralnym, bez którego twoje włosy nie będą rosły, staną się słabe i łamliwe, a na dodatek pozbawione blasku, jest cynk. Ogromne znaczenie dla kondycji włosów ma także żelazo, miedź, wapń, czy krzem. Po ich naturalne źródła sięgaj regularnie, a jeśli poprzedzisz to konsultacją lekarską – rozważ suplementację.   

Pielęgnacja domowa 

Prawidłową pielęgnacją możesz zdziałać cuda! Pamiętaj, że mocne włosy, to efekt dobrze odżywionej i zadbanej skóry głowy. Zacznij od prawidłowego mycia – choć brzmi to banalnie, wiele z nas nadal popełnia podczas tej czynności mnóstwo błędów. Nie używaj zatem zbyt zimnej lub gorącej wody, tak by nie osłabiać cebulek. Nanieś szampon na dłonie, a następnie delikatnie masuj skalp, a nie tylko pasma. Nie zapominaj o odżywkach i maseczkach do włosów, które cechuje bogaty skład. Po umyciu włosów dokładnie je osusz. Nie pocieraj jednak zbyt mocno ręcznikiem, ale delikatnie odciśnij nadmiar wody. Nigdy nie zasypiaj z mokrymi włosami, ale też staraj się nie suszyć ich bezpośrednio po umyciu. Nie zapominaj o termoochronie, a zatem sięgaj po produkty w sprayu, mgiełki, żele lub olejki, które zabezpieczą twoje pasma przed niekorzystnym działaniem wysokiej temperatury. 

Słyszałaś o olejowaniu włosów? Jeśli jeszcze nie, to czas nadrobić zaległości. Ten tradycyjny hinduski sposób pielęgnacji włosów, przy zastosowaniu optymalnie dobranego olejku, jest doskonałym sposobem na wzmocnienie osłabionych pasm. Warto sięgnąć po odżywczy olej kokosowy, olej z czarnuszki, olej lniany, olej z awokado, czy olejek ze słodkich migdałów. Nieoceniony jest także olejek rycynowy, który skutecznie zamyka łuski włosa.  

Jak przyspieszyć porost włosa i dodatkowo go wzmocnić? Stosuj wcierki do włosów, których zadaniem jest odżywienie cebulki, a co za tym idzie wzmocnienie całego włosa. Ważne jest to, co wcierasz w skórę głowy. Wybierz ziołowe „must have” zniszczonych włosów, czyli pokrzywę, skrzyp polny, kozieradkę, czarną rzepę czy rozmaryn. Równie ważna jest technika aplikowania wcierki – koniecznie wykonaj masaż skóry głowy, czym poprawisz m.in. jej ukrwienie. Ważnym punktem domowej pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych jest stosowanie płukanek. Skutecznie domykają one łuski włosa, dzięki czemu włosy stają się wyraźnie mocniejsze, ale też nawilżone, czyli bardziej gładkie i błyszczące. 

Profesjonalna pielęgnacja 

Aby wzmocnić swoje włosy, warto także skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli chcesz powstrzymać wypadanie włosów np. będące powikłaniem po przechorowaniu COVID-19, odwiedź trychologa, który nie tylko pomoże znaleźć przyczynę osłabienia włosów, ale też dobierze skuteczne zabiegi. Co na wypadające i osłabione włosy oferują gabinety trychologiczne i medycyny estetycznej? Dużą popularnością cieszy się zabieg mezoterapii skóry głowy, która wykorzystuje mezostymulację przez samo wkłucie, a następnie podanie substancji czynnych, czy to w postaci pojedynczych witamin lub składników mineralnych, czy też tzw. koktajli, składających się z wielu dobroczynnych substancji. Za niezwykle skuteczną metodę wzmocnienia cebulek, a w konsekwencji także i włosów uznaje się ponadto podanie osocza bogatopłytkowego. Jest to produkt autologiczny, a dzięki temu autoimmunologicznie neutralny. Wzmacniająco na włosy działa ponadto karboksyterapia skóry głowy. Zabieg ten zmniejsza również wypadanie włosów. 

Warto jednak pamiętać, że choć zabiegi wykonane w profesjonalnym gabinecie są w pełni bezpieczne, istnieje grupa okoliczności, która uniemożliwia ich wykonanie. Od wykonywania mezoterapii powinny powstrzymać się kobiety w ciąży i karmiące piersią, przyjmujące leki rozrzedzające krew, borykające się z alergiami skórnymi, chorujące na nowotwór. Karboksyterapii nie możesz poddać się zaś jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, borykasz się z niewydolnością nerek lub płuc, nadciśnieniem lub zdiagnozowano u ciebie chorobę nowotworową.   

Nowością w walce o zdrowe i mocne włosy jest stosowanie placenty, czyli wyciągu z łożyska zwierząt, które jest bogate w wiele substancji aktywnych. Ampułki z placentą można stosować wprawdzie w domu, jednak o wiele bardziej skuteczne wydaje się być skorzystanie z pomocy profesjonalisty – w tym wypadku fryzjera lub trychologa. Zawartość ampułki należy nanieść na skórę głowy i wmasować. W gabinecie trychologicznym podanie placenty często połączone jest z mezoterapią mikroigłową.  

Ile kosztuje wzmocnienie włosów? 

Dla wielu kobiet o kruchych, przesuszonych i rozdwojonych włosach ich wzmocnienie jest bezcenne. Nie musisz się jednak obawiać, bowiem większość sposobów na wzmocnienie pasm nie kosztuje wiele. Zbilansowana dieta to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i bardziej wnikliwe analizowanie codziennego jadłospisu. Domowe zabiegi pielęgnacyjne wymagają często jedynie wdrożenia codziennych rytuałów, a wiele kosmetyków możesz wykonać samodzielnie z ogólnodostępnych produktów. Przykładem są maseczki z jajek, miodu, czy drożdży, które znajdziesz w każdej kuchni.  

Nieco inaczej wygląda kwestia kosztów zabiegów wzmacniających włosy wykonywanych w profesjonalnych gabinetach. Mezoterapia skóry głowy to w Warszawie wydatek rzędu 600 zł wzwyż, w mniejszych miastach zapłacisz nieco mniej, bo około 350 zł wzwyż. Musisz jednak pamiętać, że dla lepszych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Za karboksyterapię skóry głowy zapłacisz zaś około 300 zł w stolicy, a w mniejszych miejscowościach nawet 70 zł mniej. Tu również powinnaś pamiętać o dodaniu do ostatecznego rachunku kosztów serii zabiegów.  

Źródła: 

  1. E. Drozd-Styk, M. Krzyczkowska-Sendrakowska „Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?” Medycyna Estetyczna i Anti-Aging 3/2014. 
  2. A. Kołomycew Anwen „Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki” Wydawnictwo Sensus.  
  3. E. Małek „Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów” Radom 2007. 
  4. P. Styczeń „Dbajmy o włosy!!!” Po prostu żyj 1/2016. 
  5. P. Styczeń „Jak dbać o włosy?” Pharmaceutical Representative Polska luty-marzec 2016. 
  6. E. Szendzielorz, M. Bednarek „Nadmierna utrata włosów jako powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2” Aesthetic Cosmetology and Medicine 3/2021.   

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: