Przejdź do treści

Konturowanie twarzy stanowi dla ciebie zagadkę? Spróbujemy ułatwić to zadanie

Konturowanie twarzy
Konturowanie twarzy / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prawidłowe konturowanie twarzy to jedna z podstaw pięknego wyglądu. Jeśli zadbasz o odpowiednią paletę do konturowania i umiejętnie wykorzystasz pędzel do konturowania, możesz odjąć kilka lat i… kilogramów. Podpowiadamy, jak konturować twarz.

Jak konturować twarz?

Konturowanie twarzy – czy jest na to jeden uniwersalny sposób? Która paleta do konturowania spełni właśnie twoje oczekiwania? Jeśli masz takie lub podobne wątpliwości odnośnie konturowania twarzy, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

W ostatnich latach paletki do konturowania podbijają rynek. Do niedawna ich poszczególne „składniki” – jak np. puder, bronzer, rozświetlacz czy róż – można było kupować osobno. Teraz specjalnie skomponowane zestawy upraszczają sprawę. A jednak prawidłowe konturowanie twarzy wciąż dla wielu pań stanowi zagadkę. Spróbujemy ułatwić to zadanie.

Jak modelować twarz? Wiele zależy od naturalnego kształtu twojej twarzy. W zależności od potrzeb dzięki odpowiedniemu zastosowaniu palety do konturowania możesz:

  • wyszczuplić twarz,
  • podkreślić kości policzkowe,
  • skorygować kształt nosa,
  • wyeksponować atuty: usta albo oczy,
  • zamaskować przebarwienia,
  • ożywić twarz, odmłodzić,
  • poprawić kolorystykę cery, zrobić wrażenie skóry muśniętej słońcem.

Oprócz paletki do konturowania możesz zastosować inne triki na zmianę kształtu twarzy, m.in. odpowiednio dobraną fryzurę, a nawet biżuterię i odzież.

Zasady konturowania twarzy

Dobrze wykonane modelowanie twarzy może odjąć lat i dodawać urody. Niestety, jeśli nieudolnie posługujemy się pędzlem do konturowania i cieniowania, efekt może być przeciwny do zamierzonego. Jakie są najważniejsze zasady konturowania twarzy?

  1. Blenduj – czyli rozcieraj

Nie nakładaj mocno odcinających się od siebie kolorów na poszczególne części twarzy, jeśli nie chcesz uzyskać efektu maski lub klauna. Po naniesieniu poszczególnych kolorowych kosmetyków na twarz rozetrzyj je za pomocą pędzla do konturowania lub specjalnej gąbki.

  1. To, co chcesz ukryć – przyciemniaj

Zbyt okrągła twarz? Możesz ją wyszczuplić optycznie, nakładając ciemniejszy kosmetyk po bokach. Nie przyciemniaj tych części, które chcesz wyeksponować. Nadmiar bronzera czy różu je „schowa”.

  1. Rozjaśniaj to, co chcesz eksponować

Części twarzy, które chcesz podkreślić, uwypuklić – rozjaśnij i rozświetl. Mogą to być kości policzkowe, łuki brwiowe, a nawet przestrzeń nad górną wargą.

Odpowiednie cieniowanie twarzy może zmienić twoje rysy. Żeby modelowanie twarzy było efektowne, ale zarazem naturalne, wykonaj je w dobrym oświetleniu, ale później przejrzyj się w lustrze w naturalnym świetle.

Kluczem do makijażu jest znajomość potrzeb swojej skóry - mówi Monika Harwas-Drzymulska

Konturowanie krok po kroku

Konturowanie zaczynamy od oczyszczenia i nawilżenia skóry. Unikaj nadmiaru kremów oraz zbyt tłustych preparatów, ponieważ makijaż będzie na nich „spływać”. Następnie nakładamy odpowiednie korektory i podkład.

Gdy na twarzy jest już odpowiednia baza, możemy przejść od ogółu do szczegółu, czyli pędzelkiem do konturowania lub specjalną gąbeczką:

  • Nakładamy rozświetlacz na kości policzkowe i nad nimi, a także na łuki brwiowe i wzdłuż nosa. Można nałożyć go również w kącikach oczu, ale sprawdzi się w tej roli również jasny cień do powiek.
  • Bronzerem przyciemniamy miejsca pod linią włosów, nos po bokach, policzki pod kośćmi policzkowymi oraz wyostrzamy żuchwę.

Styl konturowania należy dobrać do efektu, jaki chcemy osiągnąć i – przede wszystkim – do kształtu twarzy.

Konturowanie twarzy okrągłej

Zgodnie z obowiązującymi trendami w modzie na topie obecnie są nieco wyostrzone rysy twarzy: smukła twarz, powiększone optycznie oczy, mocno zarysowane kości policzkowe. Posiadaczki okrągłych twarzy stają przed najtrudniejszym wyzwaniem.

Jak konturować twarz okrągłą?

  1. Skronie i górną część policzków przyciemnij bronzerem lub pudrem ciemniejszym niż ten, który nakładasz na całą twarz.
  2. Od ucha do ust nałóż ciemniejszy odcień bronzera. Blenduj, kreując w ten sposób kości policzkowe. Żeby znaleźć właściwe miejsce, uśmiechnij się. Zauważysz wtedy linię naturalnego załamania policzka.
  3. Odrobiną bronzera możesz podkreślić żuchwę, aby optycznie wyostrzyć rysy twarzy.
  4. Róż nałóż bliżej środka policzków. Jeśli nałożysz go po bokach, dla osób patrzących na ciebie z przodu, po prostu „zniknie”.
  5. Ponad różem możesz nałożyć odrobinę rozświetlacza.
  6. Koniecznie dobrze rozetrzyj i blenduj poszczególne elementy i kolory. Twarz powinna wyglądać plastycznie, a nie sztucznie.
Kobieta przegląda się w lustrze

Kosmetyki do konturowania twarzy – co wybrać

Jakie są rodzaje kosmetyków do konturowania twarzy?

  • Paleta do konturowania w pudrze – łatwa do nakładania, rozprowadzania i blendowania. Często paletki do konturowania są w pakietach z załączonymi instrukcjami i naszkicowanymi schematami, jak konturować twarz.
  • Kosmetyki do konturowania twarzy w kremie – trzeba umiejętnie rozsmarować.
  • Kosmetyki do konturowania twarzy w sztyfcie, tzw. stick do konturowania – nałożone na twarz produkty trzeba następnie rozetrzeć.

Konturowanie twarzy współcześnie wykonuje się zwykle za pomocą suchych, sypkich produktów do cieniowania. Alternatywą jest konturowanie twarzy na mokro.

Na czym polega konturowanie na mokro? Zamiast sypkich, pudrowych kosmetyków, sięgasz po podkłady w różnych odcieniach. Zestaw do konturowania na mokro można kupić jako gotowy komplet lub samodzielnie zestawić ze sobą podkłady w kolorach dobranych do miejsc przeznaczenia.

Analogicznie rozmieszczasz je w określonych miejscach twarzy, aby wyszczuplić buzię, podkreślić kości policzkowe, zwęzić lub zmniejszyć nos, zamaskować podwójny podbródek itd. Żeby efekt był bardziej delikatny, a mniej sceniczny, możesz zastąpić podkłady delikatniejszym kremem BB lub CC.

Czym konturować twarz

Oprócz paletki do konturowania twarzy bardzo istotne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, takich jak pędzel do konturowania. Jeśli używasz sztyftów czyli sticków do konturowania, wówczas pędzel nie jest potrzebny. Przydatna będzie jednak gąbeczka, którą rozprowadzisz narysowane na twarzy kreski i rozetrzesz różnice między kolorami.

Konturować na mokro możesz dłońmi, ale lepsze efekty uzyskasz, sięgając po gąbeczkę lub specjalny pędzelek.

Jakich błędów unikać przy konturowaniu twarzy?

Wizażystka Alicja Głuszak tłumaczy:

Przy konturowaniu najlepiej wystrzegać się źle dobranego odcienia. Często dziewczyny nakładają na twarz za zimny odcień, który wygląda jak sińce lub za ciepły, który dodatkowo robi plamy na buzi, jeżeli jest jeszcze źle roztarty –

  • Dla jasnej cery – zaleca się zimniejsze odcienie, szarawe brązy. Paleta powinna być w naturalnych lub maksymalnie o ton ciemniejszych odcieniach.
  • Dla ciemniejszej skóry – brązy z ciepłymi pigmentami np. czerwonymi, pomarańczowymi. Cieniuj twarz kosmetykami o maksymalnie o dwa tony ciemniejszych odcieniach.

Specjalistka zachęca, aby uczyć się właściwego sposobu konturowania od profesjonalistów: – Myślę, że pójście do wizażysty na lekcje jest dobrym rozwiązaniem. Często taka osoba pokaże nam nas z innego punktu widzenia, pokaże dokładnie, co konturować, jak i gdzie – podpowiada Alicja Głuszak. – Jest też dużo osób, które ćwiczą same i wychodzi im to świetnie – dodaje wizażystka. – Internet pełny jest darmowych materiałów w tej kwestii.

Czy konturowanie twarzy jest proste? I tak, i nie. Jeśli nauczysz się odpowiednio konturować twarz, na pewno każde kolejne podejście będzie łatwiejsze.

 

 

Alicja Głuszak – makijażystka, na swoim koncie ma kilka prasowych publikacji oraz kilka pomalowanych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Udało jej się uplasować na 3. miejscu w konkursie Mistrzowie Urody w kategorii Make Up Artist w województwie opolskim.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: