Przejdź do treści

Nafta kosmetyczna – właściwości, zastosowanie, opinie

Nafta kosmetyczna – właściwości, zastosowanie, opinie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nafta kosmetyczna to niepozorny płyn, którego właściwości sprawdzają się w codziennej pielęgnacji włosów i skóry. Chętnie wykorzystywana jest także w kremach, balsamach i odżywkach. Choć znana i stosowana od wielu pokoleń, budzi nieco kontrowersji, a sceptycy podkreślają, że jej rola w pielęgnacji jest mocno przeceniana. Co to jest nafta kosmetyczna? Jakie ma właściwości i jak ją stosować?

Nafta kosmetyczna – co to jest i jak się ją pozyskuje?

Nafta kosmetyczna to ciekła parafina otrzymywana w wyniku wielokrotnej destylacji ropy naftowej lub innych surowców, takich jak torf, węgiel brunatny, smoła. Spotkasz ją także pod nazwą parafinum liquidum. Jej cechą charakterystyczną jest niezbyt przyjemny zapach i żółta lub przezroczysta wręcz barwa. Nafta kosmetyczna jest lepka, gęsta i ma oleistą konsystencję. Sposób jej pozyskiwania i źródło pochodzenia budzą twój lekki niepokój? Niepotrzebnie. Efekty nafty kosmetycznej były już doceniane przez nasze babcie, jej wykorzystanie w kremach, balsamach i odżywkach jest zaś dziś powszechne.

Właściwości i zastosowanie nafty kosmetycznej

Nafta kosmetyczna posiada wiele właściwości pielęgnujących. Należy jednak pamiętać, że stosowana zewnętrznie działa jedynie powierzchniowo i nie wnika w głąb skóry, czy strukturę włosa. Ponadto musisz pamiętać, że jako pochodna niebezpiecznych substancji, używana niewłaściwie lub w nadmiarze może przynieść niepożądane skutki.

Jakie jest zatem zastosowanie nafty kosmetycznej? Jak jej używać, aby nie zaszkodzić swojej skórze i włosom? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Kosmetyczny Adam Słodowy

Nafta kosmetyczna na włosy

Nafta kosmetyczna ceniona jest przede wszystkim za swoje właściwości pielęgnacyjne włosów. Nafta na włosy stosowana może być zarówno dla poprawy ich wyglądu, jak i w celu wzmocnienia cebulek, a tym samym dla zmniejszenia wypadania włosów i ich zagęszczenia. Musisz jednak pamiętać, że nie wnika ona w naskórek, ani nie jest wchłaniana przez strukturę włosa. Nie działa zatem jak kuracja lub odżywka, ale powierzchniowo tworząc na włosach tłustą, lipidową warstwę okluzyjną. Nafta kosmetyczna do włosów jest zatem sposobem na natychmiastową poprawę ich wyglądu, będąc swego rodzaju nabłyszczającym lotionem. Ponadto nafta kosmetyczna nada twoim włosom objętość, tworząc na ich pasmach powłokę zbliżoną do silikonu.

Stosując naftę docenisz z pewnością jej właściwości ochronne. Jest ona bowiem naturalną barierą dla szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Jeśli jesienią i zimą borykasz się z kłopotliwym problemem elektryzujących włosów – sięgnij po naftę kosmetyczną. Przesuszające się, łamliwe, zniszczone farbowaniem włosy – tu także sprawdzi się oczyszczona nafta.

wszawica - kobieta przegląda włosy młodej dziewczynie

Nafta kosmetyczna na wszy

Naft kosmetyczna to jeden z naturalnych sposobów walki z wszawicą. Wszy i gnidy to wciąż bardzo wstydliwy problem, jednak często dotykający dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Choć przez wielu uznawana za pasożyt biedy i brudu, wesz głowowa tak samo chętnie rozwija się w czystych, jak i umytych głowach nie zwracając przy tym uwagi na ich status materialny. Jak stosować naftę na wszy? Wetrzyj ją w skórę głowy i we włosy, po kilku godzinach wyczesz i dokładnie je umyj. Z uwagi na zapach nafty, który może być uciążliwy szczególnie dla dzieci, warto na czas kuracji założyć foliowy czepek.

Nafta zabija dorosłe szkodniki, a ponadto wysusza gnidy. Dzięki swojej konsystencji przykleja je do włosów, co powoduje, że skutecznie można je wyczesać lub zmyć.

Nafta kosmetyczna na twarz

Nafta kosmetyczna może być także stosowana na twarz. Najlepiej nanieść kilka jej kropli tuż po nałożeniu kremu nawilżającego. Dzięki temu, że zatrzymuje ona wodę w naskórku będzie to świetne rozwiązanie dla skóry suchej, a także dojrzałej, która by nie tracić jędrności potrzebuje nawilżenia. Możesz także sięgnąć po naftę jeśli walczysz z trądzikiem. Musisz jednak szczególnie uważać – nadmiar nafty kosmetycznej może spowodować zatykanie porów.

Cienką warstwę nafty kosmetycznej nałóż na twarz przed wyjściem na mróz lub silny wiatr. Będzie ona stanowiła naturalną ochronę skóry.

Paleta cieni do oczu

Nafta do picia i jej właściwości lecznicze

Dostępną na rynku naftę oczyszczoną można stosować także do picia. Zwolennicy nafty leczniczej wskazują na jej liczne właściwości prozdrowotne. Polecana jest ona wspomagająco przy chorobach błon śluzowych, dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, biegunkach z krwią lub śluzem. Nafta łagodzi także mdłości i wymioty, dlatego warto po nią sięgnąć, jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną. Dyskusyjny jest jednak jej korzystny wpływ na odchudzanie.

Znane są także przykłady stosowania nafty do wspomagania leczenia reumatyzmu i prostaty. Wykorzystywana była ona zarówno jako składnik nalewek do nacierania chorych stawów, a także do moczenia zmian chorobowych oraz doustnie. Szeroko komentowany był także przypadek Pauli Ganner, która propagowała naftę leczniczą jako remedium na choroby nowotworowe. Nafta miała nie tylko pomóc jej w zwalczeniu raka, ale też pomóc w powrocie do zdrowia. Tak daleko idące właściwości lecznicze nafty nie zostały jednak nigdy potwierdzone naukowo.

Kosmetyki ekologiczne w otoczeniu jesiennych liści

Nafta kosmetyczna – opinie

Opinie na temat stosowania nafty są pozytywne. Efekty nafty kosmetycznej na włosach widoczne są niemal natychmiast po jej nałożeniu. Podobnie w przypadku jej używania na twarz. Wokół niej urosło jednak wiele mitów, jej zwolennicy przypisują jej bowiem często zbyt daleko idące właściwości. Warto pamiętać, że niewłaściwe lub zbyt częste stosowanie może przynieść ci więcej szkody, niż pożytku. Nafta kosmetyczna na włosy nakładana zbyt często lub w zbyt dużej ilości może nadmiernie je obciążyć, przez co będą wyglądać przetłuszczone, a w dalszym efekcie – przesuszone. Możesz podrażnić nią skórę głowy, spowodować świąd i zaczerwienienie.

Pamiętaj te, że nafta sama w sobie nie posiada właściwości odżywczych, dlatego najlepiej stosować ją w połączeniu z olejkami i innymi składnikami. Obecnie znaleźć można gotowe już połączenia – w formie płynu, toników, a także kremów, balsamów, maseczek. Na szczególną uwagę zasługują:

  • nafta kosmetyczna z olejkiem rycynowym, które zapobiegają wypadaniu włosów i odżywiają je,
  • naftę kosmetyczną warto łączyć z olejkiem z drzewa herbacianego i punktowo stosować na zmiany skórne,
  • nafta oczyszczona łączona jest także często z olejkiem arganowym, migdałowym, sokiem z pokrzywy, z ekstraktem z rumianku, z aloesem, z witaminą A i E.
pielęgnacja twarzy

Cena nafty kosmetycznej

Gdzie kupić naftę kosmetyczną? Znajdziesz ją w aptekach i drogeriach. Cena nafty kosmetycznej w aptece waha się od kilku do kilkunastu złotych za buteleczkę od 100 do 150 ml. Jest ona jednak bardzo wydajna.

 

Źródła:

  1. R. Bąk, Zdrowie w twoich rękach. Jak pomóc sobie samemu?, wyd. Edytor, 2011.
  2. W. Nabiał, Porady zdrowotne na każdy dzień, wyd. Ambrozja, 2016.
  3. M. Waliński, Nafta. Sprawozdanie Gero Hunta, redaktora gazety Tage, Literatura ludowa 4/6/79.
  4. Nafta kosmetyczna na włosy – efekty, działanie i właściwości.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: