Przejdź do treści

Naturalna farba do włosów – czym się różni od tej z amoniakiem i konserwantami?

Naturalna farba do włosów – czym się różni? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coraz częściej przywiązujemy wagę do swojego zdrowia, także w kontekście stosowanych kosmetyków. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki reklamowane jako „naturalne”. Wśród nich można znaleźć także farby do włosów. Czym różni się ich skład od pozostałych farb? Czy farbę naturalną można zrobić samodzielnie? Czy taka farba równie skutecznie kryje włosy jak farby drogeryjne? Jaka farba do włosów służy do koloryzacji „ton w ton”?

Z czego składa się naturalna farba do włosów?

Naturalne farby do włosów to często farby do włosów bez amoniaku Farby naturalne pozbawione są także innych sztucznych i szkodliwych dla zdrowia (w tym kancerogennych) substancji takich jak:

  • SLS,
  • silikony,
  • parabeny,
  • utleniacze,
  • nikiel.

Częstym składnikiem syntetycznych farb do włosów jest parafenylenodiamina (PPD, 4-fenylenodiamina). To substancja jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ występuje pod mylącą nazwą „henna” (jest to henna syntetyczna). Wywołuje silne reakcje alergiczne i jest głównym alergenem występującym w farbach do włosów.

Do naturalnych farb do włosów nie dodaje się tych składników, a jeśli już to w śladowych ilościach. Zwykle występują w nich olejki roślinne (np. olej arganowy), wyciągi roślinne (np. z orzecha włoskiego, rabarbaru, wierzby), proteiny (z owsa, ryżu, pszenicy) czy zioła. Stąd naturalne farby to często „farby ziołowe”.

Czy farba bez amoniaku jest skuteczna?

Amoniak, któremu farby zawdzięczają swój intensywny, „chemiczny” zapach, pełni w koloryzacji bardzo ważną funkcję – otwiera łuskę włosa i umożliwia wniknięcie do niego barwnika. Niestety, jeśli zależy ci na dużej zmianie koloru włosów (twoje włosy są naturalnie ciemne, a chcesz je zmienić na blond), nie będzie to możliwe przy użyciu farby bez amoniaku.

Naturalna farba do włosów pomoże naturalnie przyciemnić siwe włosy (choć możesz uzyskać słabsze krycie niż przy użyciu farby z amoniakiem), a także sprawdzi się w koloryzacji „ton w ton”. Ten rodzaj koloryzacji zapewnia tymczasowy efekt (zwykle do 24 myć). Farba bez amoniaku nie przenika do trwałych warstw włosa, a jedynie „przykleja się” do jego powierzchni. Dla włosa jest to najzdrowsze rozwiązanie, ale tak nałożony kolor będzie zmywał się z każdym kolejnym myciem.

kobieta z tatuażami z henny

Jak działa naturalna farba?

Naturalna farba do włosów będzie dla ciebie dobrym kosmetykiem, jeśli chcesz:

  • delikatnie przyciemnić kolor;
  • delikatnie rozświetlić kolor;
  • utrwalić lub odświeżyć kolor;
  • zmienić odcień rozjaśnianych lub jasnych włosów;
  • nadać jasne refleksy;
  • przykryć pierwsze siwe włosy;
  • stonować odcień pasemek;
  • nadać włosom połysk i je wzmocnić.

Po naturalną farbę warto sięgnąć, kiedy twoje włosy są zniszczone, wysuszone lub obawiasz się uszkodzenia włosów farbą syntetyczną. Jednak naturalne farby, pozbawione silnych środków chemicznych (w tym amoniaku), mają pewne ograniczenia. Za pomocą naturalnej farby nie zmienisz koloru włosów o kilka odcieni. Trudniej też będzie uzyskać chłodny odcień. Ponadto po użyciu naturalnej farby (zwłaszcza na bazie henny) włosy często wpadają w czerwonawe i rudawe tony.

Jak samemu zafarbować włosy?

Jeśli chcesz naturalnie przyciemnić siwe włosy, nadać im delikatne refleksy lub skorzystać z innych właściwości naturalnej farby do włosów, możesz zrobić to w domu ze składników, które masz pod ręką. Do przyciemnienia włosów możesz użyć płukanki z czarnej herbaty i ziół (np. tymianu i pokrzywy). Miksturę stosuj w proporcjach: 4 łyżki herbaty/ 2 łyżeczki rozmarynu i szałwii/ 2 litry gorącej wody. Zioła i herbatę zalej gorącą wodą i odczekaj 20-30 minut. Po odcedzeniu użyj wywaru jako płukanki. Na delikatne przyciemnienie włosów możesz też użyć farby z łupin orzecha włoskiego czy kory dębu. Z kolei miód, cytryna i rumianek przydadzą się do rozjaśnienia włosów. Możesz też kupić naturalną hennę lub farbę ziołową i zastosować  je zgodnie z instrukcją.

Wiele kobiet zastanawia się, jak często można farbować włosy. Zaleca się odstępy czterotygodniowe między nakładaniem farby, ale najbezpieczniej jest aplikować farbę co 8 tygodni.

Czy farby z naturalnymi składnikami chronią przed uczuleniem?

Niestety wiele kosmetyków naturalnych ma w swoim składzie substancje, które także mogą wywołać reakcje uczuleniowe. Uczulać może między naturalna henna i inne naturalne barwniki stosowane w naturalnych farbach, jak indigo, senna, amla. Dlatego zawsze przed nałożeniem farby do włosów, także tej naturalnej, należy wykonać próbę uczuleniową na przedramieniu. Jeśli przez 24 h nie pojawią się zmiany skórne, można bezpiecznie użyć farby.

Źródła:

Kieć-Świerczyńska, M., Kręcisz, B., & Świerczyńska-Machura, D. (2007). Rosnąca rola alergii zawodowej i pozazawodowej na parafenylenodiaminę. Med Pr58(2), 131-7.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: