Przejdź do treści

Puder transparentny – co różni go od innych pudrów do twarzy?

Puder transparentny – co różni go od innych pudrów do twarzy? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Puder to jeden z podstawowych kosmetyków używanych do makijażu. By jednak w pełni korzystać z jego właściwości, należy wiedzieć, jaki puder wybrać przy potrzebach swojej skóry i jak prawidłowo go używać. Co to jest puder transparentny? Jak używać pudru sypkiego, a jak nakładać puder w kamieniu? Jak zrobić puder samemu?

Do czego służy puder do twarzy?

Puder do twarzy to kosmetyk stosowany do makijażu, w tym także w makijażu medycznym (makijażu korekcyjnym). Makijaż medyczny to taki, który stanowi uzupełnienie leczenia i kamufluje istniejące problemy skórne. Pudry do twarzy różnią się konsystencją (puder sypki i puder w kamieniu), barwą (puder transparentny, puder brązujący) i przeznaczeniem (pochłanianie sebum, właściwości pielęgnacyjne, właściwości rozświetlające). Wśród pudrów można znaleźć też specjalny puder pod oczy, który jest drobniej zmielony niż zwykły puder i delikatniejszy dla wrażliwej skóry oczu. To, jaki puder wybrać, zależy od typu skóry i jej potrzeb oraz funkcji, jakie ma pełnić kosmetyk.

Puder półtransparentny i puder transparentny

Puder transparentny to puder zawierający bezbarwne drobinki matujące. Puder półtransparentny to także kosmetyk matujący. Angielska nazwa pudru transparentnego, jaką znajdziesz na opakowaniu kosmetyku, to transparent powder. Puder półtransparentny kryje się zaś pod nazwami semi-transparent lub translucent. Puder półtransparentny to produkt zalecany szczególnie posiadaczkom cery tłustej i mieszanej, ponieważ ma silne właściwości matujące. Natomiast puder transparentny jest pozbawiony kolorowych pigmentów (takie ma np. puder brązujący), dzięki czemu stapia się ze skórą. Puder transparentny i półtransparentny nakłada się inaczej w zależności od tego, czy jest to puder sypki, czy puder w kamieniu.

Puder sypki a puder w kamieniu

Ze względu na konsystencję puder do twarzy można podzielić na puder w kamieniu i puder sypki. Puder sypki występuje w formie drobnego proszku. Ma lekką konsystencję, dzięki czemu wygląda naturalnie i nie tworzy efektu maski. Puder sypki stosowany jest do wielogodzinnego utrwalenia całości makijażu. Pozwala skutecznie zmatowić skórę, ale może być też traktowany jako baza pod podkład. Ma właściwości pielęgnacyjne.

Puder w kamieniu to inaczej puder prasowany. Występuje w formie zbitego kosmetyku umieszczonego w puderniczce. W porównaniu do pudru sypkiego trudniej się rozprowadza. Nie powinno się go stosować do końcowego utrwalenia makijażu, ponieważ ma zbyt ciężką konsystencję. Puder w kamieniu nałożony na buzię w dużej ilości może tworzyć efekt maski – uwydatniać zmarszczki i linie mimiczne. Puder w kamieniu służy przede wszystkim do drobnych, miejscowych poprawek makijażu w ciągu dnia, np. zmatowienia strefy T (czoło, nos, broda). Jest poręczniejszy niż puder sypki, łatwiej go przechowywać w torebce (w przeciwieństwie do pudru sypkiego, który może się wysypać z opakowania, tworząc spustoszenie w torebce). Puder w kamieniu nakłada się za pomocą gąbeczki, zwykle dołączonej do produktu przez producenta.

Jak nakładać puder sypki?

Puder półtransparentny sypki można nakładać pędzlem lub puszkiem do pudru. Najlepszy pędzel do pudru sypkiego to duży pędzel z krótkim, szerokim i równo ściętym włosiem. Może to być puchaty pędzel do pudru lub pędzel typu kabuki. Aby prawidłowo nałożyć puder sypki na twarz, należy nabrać jego niewielką ilość na pędzel, delikatnie strzasnąć nadmiar kosmetyku z pędzla (zrobisz to, lekko uderzając pędzlem o nadgarstek) i dopiero wtedy omiatać pędzlem buzię. Puder sypki można nakładać też puszkiem do pudru. Wtedy należy jakby „wciskać” puder w twarz, delikatnie go wklepywać. Taka technika nakładania pudru przedłuży efekt matujący.

Pędzel do pudru

Puder ryżowy czy puder bambusowy?

Wśród pudrów transparentnych można znaleźć puder ryżowy i puder bambusowy. Oba pudry mają silne właściwości matujące, mogą służyć do wykończenia makijażu, jak i pełnić rolę bazy utrwalającej makijaż. Puder bambusowy ma lepszy (bardziej naturalny) skład od pudru ryżowego. W pudrze ryżowym niekiedy występują rakotwórcze parabeny, polietylen lub silikon.

Pędzle do podkładu

Czym zastąpić puder do twarzy?

Sypki puder do twarzy możesz zastąpić pudrem wykonanym w domu. Naturalnym produktem, który posiada właściwości zbliżone do pudru, jest skrobia ziemniaczana i skrobia kukurydziana. Z kolei aby zrobić puder ryżowy, wystarczy mąka ryżowa i posypka dla niemowląt. Pamiętaj jednak, że taki domowy puder będzie mocno bielił twarz, dlatego należy nakładać go w minimalnej ilości.

Źródła:

  1. Dankowska Sylwia, Wilk Małgorzata, Adamski Zygmunt, Techniki makijażu medycznego, 2010 [w:] Dermatologia dla kosmetologów, Z. Adamski, A. Kaszuba (red.), Esevier Urban&Partner, Wrocław.
  2. Grzelakowska-Kostoglu Ewa, Red Lipstick Monster: tajniki makijażu, Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: