Przejdź do treści

Rodzaje włosów – podział i prawidłowa pielęgnacja

Tekst o rodzajach włosów i ich pielęgnacji. Na zdjęciu: Kobieta z rozpuszczonymi włosami rozwianymi na wietrze - HelloZdrowie
Rodzaje włosów – podział i prawidłowa pielęgnacja Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Suche, tłuste, mieszane, słowiańskie czy afroamerykańskie – rodzajów włosów, bo o nich mowa, jest bardzo wiele. Jeśli jeszcze nie wiesz, posiadaczką których z nich jesteś, warto przyjrzeć się swoim włosom. Dlaczego? To do rodzaju włosów powinnaś bowiem dobrać sposób ich pielęgnacji. Częstotliwość mycia, a także wybór szamponu, maski, odżywki, czy urządzenia do modelowania i układania włosów także powinien zależeć od budowy oraz struktury włosa. Jakie rodzaje włosów można wyróżnić? Jak określić rodzaj swoich włosów?

Rodzaje włosów

Każde włosy są inne. Grubość, rozciągliwość, zdolności sorpcyjne, higroskopijność czy wytrzymałość na zrywanie to właściwości włosa uzależnione od jego struktury oraz budowy. Warunkują one kilka jego rodzajów, wśród których wyróżnia się:

  • włosy normalne,
  • włosy przetłuszczające się,
  • włosy suche,
  • włosy mieszane,
  • włosy cienkie i delikatne.

Włosy normalne

To zdrowo wyglądające, sprężyste i błyszczące włosy. Są one niezwykle gładkie w dotyku, a w razie zmiany wilgotności powietrza – nie puszą się. Łuski włosów normalnych ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu nie tracą one wilgoci i są odporne na urazy oraz czynniki atmosferyczne.

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką włosów normalnych, prawidłowa pielęgnacja nie przysporzy ci wielu problemów. Łatwo poddają się one wszelkim zabiegom, a mycie możesz ograniczyć do dwóch lub trzech razy w tygodniu. Wybieraj delikatne szampony i odżywki, które pomogą jedynie utrzymać kondycję twoich włosów.

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Włosy przetłuszczające się

Zbyt duże wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe skóry to problem posiadaczek włosów przetłuszczających się. Powodami takiego zjawiska mogą być problemy hormonalne, stres, zła dieta lub nadmierne pocenie się, ale także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów.

Jeśli nie chcesz, aby twoja fryzura wyglądała nieestetycznie, kosmyki były zlepione, a włosy mimo częstego mycia wyglądały na tłuste i zaniedbane do ich pielęgnacji musisz wybierać produkty normalizujące pracę gruczołów łojowych. Delikatne, oczyszczające szampony, najlepiej o działaniu przeciwbakteryjnym, a także pozbawione ciężkich silikonów i nieobciążające włosów odżywki oraz środki do stylizacji to najlepsze kosmetyki dla ciebie.

Włosy suche

Problemem może być także zbyt mała ilość łoju. Brak otoczki tłuszczowej wokół włosa wpływa bowiem na rozchylenie łuski, przez co traci on wilgotność i staje się suchy oraz pobawiony blasku. Włosy suche są także szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Często towarzyszy im rozdwajanie końcówek. Włosy wyglądają na zniszczone, trudno się układają i elektryzują.

Jak pielęgnować ten rodzaj włosów? Sięgaj po szampony, odżywki oraz maski silnie nawilżające i regenerujące. Szczególnie uważaj także podczas układania i modelowania – nie susz gorącym powietrzem, unikaj lokówki i prostownicy do włosów.

Kobieta leży na trawie. Lok włosów zachodzi jej na czoło

Włosy mieszane

Włosy mieszane to włosy tłuste u nasady, a suche na końcach. Tuż przy skórze głowy są one mocno obciążone, posklejane i pozbawione blasku, na końcach zaś – suche i łamliwe.

Ich pielęgnacja wymaga szczególnego postępowania. Konieczne jest wyregulowanie produkcji sebum, przy jednoczesnym nawilżeniu i wygładzeniu końcówek.

Włosy cienkie i delikatne

Włosy delikatne i cienkie są wprawdzie miękkie w dotyku, ale jednocześnie brak im sprężystości. Cechuje je także nadmierne wypadanie, rozdwajanie końcówek i łamliwość. Ten rodzaj włosów jest też bardzo trudny do układania. Ich pielęgnacja nie spowoduje zwiększenia średnicy włosa, ale może skutecznie poprawić ich kondycję.

Kobieta w ciąży

Rodzaje włosów a pochodzenie

Włosy dzielić można także ze względu na pochodzenie. Jak się bowiem okazuje – miejsce zamieszkania ma ogromne znaczenie na ich wygląd i cechy. Wyróżnia się:

  • włosy europejskie – najbardziej różnorodne spośród rodzajów włosów,
  • włosy azjatyckie – ciemne, proste i na ogół grube włosy,
  • włosy indyjskie – delikatne, ale grube włosy,
  • włosy afroamerykańskie – mocno kręcone, grube, na ogół ciemne włosy,
  • włosy słowiańskie – jasne i podatne na układanie włosy.

Porowatość włosów

Porowatość włosów, czyli stopień  rozchylenia łusek włosa, to jeden z kryteriów klasyfikacji włosów. Jej określenie pomaga dobrać odpowiednią pielęgnację, jednak nie powinien być to jedyny czynnik warunkujący jej wybór. Wyróżnia się:

  • włosy niskoporowate – to zdrowe włosy, których łuski są ściśle ułożone i zamknięte,
  • włosy średnioporowate – łuski włosa ułożone są regularnie i odstają od kory jedynie w niewielkim stopniu,
  • włosy wysokoporowate – znacznie odstające od kory włosa łuski ułożone są w nieregularny sposób.

 

Źródła:

  1. A. Mackojć, Kiedy porowatość włosów może stać się problemem, Trychologia w praktyce, 2021/06.
  2. E. Małek, Charakterytyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Radom, 2007.
  3. E. Małek, Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Radom, 2007.
  4. A. Wolska, Studenckie zeszyty naukowe. Kosmetologia, Warszawa, 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?