Przejdź do treści

Zdobienie paznokci – dla kogo, przygotowanie płytki

Zdobione paznokcie
Zdobienie paznokci - dla kogo, przygotowanie płytki Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdobienie paznokci (nail art) to coraz bardziej pożądana usługa wśród klientek salonów kosmetycznych. Kosmetyki i akcesoria służące do zdobienia paznokci pozwalają na bardzo finezyjne zdobienia, a zdobienia paznokci wykonane przez najlepsze stylistki często przypominają małe dzieła sztuki. Jakie paznokcie można poddać zdobieniu? Jakie są najpopularniejsze techniki zdobienia paznokci?

Zdobienie paznokci – dla kogo?

Zdobienie paznokci można wykonywać na paznokciach naturalnych, sztucznych (tipsach) i paznokciach wzmocnionych żelem, akrylem lub lakierem hybrydowym. Pamiętać jednak należy, że bardziej efektowne i praktyczne jest zdobienie na paznokciach przedłużonych.

Po pierwsze: lakier lepiej utrzymuje się na sztucznym materiale niż na naturalnej płytce paznokciowej, która zwłaszcza u osób ze skórą tłustą i mieszaną ma skłonności do przetłuszczania się i nie utrzymuje lakieru. Po drugie: niektóre zdobienia (np. folie na paznokcie) należy utrwalać w lampie. Po trzecie: w końcu niektóre wzory (na przykład wyszukane, bardzo skomplikowane grafiki) będą dobrze wyglądać na większej powierzchni paznokcia. W tym przypadku naturalna długość paznokci może być niewystarczająca, by zdobienie wyglądało na nim wystarczająco atrakcyjnie.

folia na paznokcie

Zdobienie paznokci w domu – przygotowanie płytki

Przed każdym manicure należy zadbać o odpowiednie przygotowanie płytki. Dłonie należy zdezynfekować, następnie na skórki nałożyć specjalny zmiękczacz i po minucie odsunąć je patyczkiem lub cążkami. Kolejnym krokiem jest zmatowienie płytki drobnoziarnistym pilnikiem (może być 180), usunięcie pyłu szczoteczką i zmatowienie płytki specjalnym płynem odtłuszczającym.

Najprostsza stylizacja to ta wykonana zwykłym lakierem do paznokci – możesz przebierać w drogeriach wśród wszystkich kolorów. Pokryte nawet takim zwykłym lakierem paznokcie możesz ozdobić, malując na nich dowolne wzory super cienkim pędzelkiem i akrylową farbką. Inne zdobienia (kalki, pyłki) wymagają nałożenia lakieru hybrydowego utwardzanego w lampie UV. Jednak przy odrobinie wprawy uzyskasz efekt równie zadowalający, jak ten w salonie.

Materiały i akcesoria do zdobienia paznokci

Na rynku usług kosmetycznych dostępna jest szeroka gama produktów służących do zdobienia paznokci. Należą do nich:

  • lakiery – dostępne we wszelkich kolorach i odcieniach (lakiery pastelowe, neonowe, perłowe, z brokatem), a także lakiery matowe lub dające efekt popękania płytki paznokciowej (crash);
  • ozdoby przeznaczone do mocowania na płytce paznokcia – folie transferowe, kalkomanie, naklejki, cyrkonie;
  • kolczyki – biżuterię do tzw. nail piercingu umieszcza się w górnym, wolnym brzegu paznokcia, a następnie przykręca śrubką;
  • pyłki do paznokci – wcierane w lakier pyłki służą do uzyskania spektakularnych efektów, takich jak „lustro”, „syrenki” lub „holo”;
  • stemple do paznokci;
  • farbki akrylowe do precyzyjnego malowania wzorów na płytce.
Primer kwasowy

Czy zdobienie paznokci hybrydą jest bezpieczne?

Lakier hybrydowy, podobnie jak żel i akryl to preparat, który może wywołać reakcję alergiczną. Objawy wystąpienia reakcji alergicznej to pieczenie i ból palców, ranki, obrzęk dłoni, swędzenie i pęcherzyki na palcach. Zdecydowanie częściej niepożądana reakcja pojawia się przy samodzielnym stylizowaniu paznokci, bez odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia. Z tego powodu, mimo dostępnych na rynku lamp do samodzielnego utwardzania lakieru w domu, zdobienie paznokci przy pomocy lakierów hybrydowych i żelu warto powierzyć specjalistce.

 

Źródła:

  1. Kołodziejska K., Suligowska I., Wykonanie zabiegów zdobniczych paznokci. Radom: Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy, 2006.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: