3 min.
Zdobienie paznokci – dla kogo, przygotowanie płytki

Zdobienie paznokci - dla kogo, przygotowanie płytki Pexels.com
02.07.2022
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
24.06.2022
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog
21.06.2022
Tiktokerka apeluje: Wyrzuć przeterminowany krem przeciwsłoneczny!
17.06.2022
Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało!
Zdobienie paznokci (nail art) to coraz bardziej pożądana usługa wśród klientek salonów kosmetycznych. Kosmetyki i akcesoria służące do zdobienia paznokci pozwalają na bardzo finezyjne zdobienia, a zdobienia paznokci wykonane przez najlepsze stylistki często przypominają małe dzieła sztuki. Jakie paznokcie można poddać zdobieniu? Jakie są najpopularniejsze techniki zdobienia paznokci?
Spis treści
Zdobienie paznokci – dla kogo?
Zdobienie paznokci można wykonywać na paznokciach naturalnych, sztucznych (tipsach) i paznokciach wzmocnionych żelem, akrylem lub lakierem hybrydowym. Pamiętać jednak należy, że bardziej efektowne i praktyczne jest zdobienie na paznokciach przedłużonych.
Po pierwsze: lakier lepiej utrzymuje się na sztucznym materiale niż na naturalnej płytce paznokciowej, która zwłaszcza u osób ze skórą tłustą i mieszaną ma skłonności do przetłuszczania się i nie utrzymuje lakieru. Po drugie: niektóre zdobienia (np. folie na paznokcie) należy utrwalać w lampie. Po trzecie: w końcu niektóre wzory (na przykład wyszukane, bardzo skomplikowane grafiki) będą dobrze wyglądać na większej powierzchni paznokcia. W tym przypadku naturalna długość paznokci może być niewystarczająca, by zdobienie wyglądało na nim wystarczająco atrakcyjnie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdobienie paznokci w domu – przygotowanie płytki
Przed każdym manicure należy zadbać o odpowiednie przygotowanie płytki. Dłonie należy zdezynfekować, następnie na skórki nałożyć specjalny zmiękczacz i po minucie odsunąć je patyczkiem lub cążkami. Kolejnym krokiem jest zmatowienie płytki drobnoziarnistym pilnikiem (może być 180), usunięcie pyłu szczoteczką i zmatowienie płytki specjalnym płynem odtłuszczającym.
Najprostsza stylizacja to ta wykonana zwykłym lakierem do paznokci – możesz przebierać w drogeriach wśród wszystkich kolorów. Pokryte nawet takim zwykłym lakierem paznokcie możesz ozdobić, malując na nich dowolne wzory super cienkim pędzelkiem i akrylową farbką. Inne zdobienia (kalki, pyłki) wymagają nałożenia lakieru hybrydowego utwardzanego w lampie UV. Jednak przy odrobinie wprawy uzyskasz efekt równie zadowalający, jak ten w salonie.
Materiały i akcesoria do zdobienia paznokci
Na rynku usług kosmetycznych dostępna jest szeroka gama produktów służących do zdobienia paznokci. Należą do nich:
- lakiery – dostępne we wszelkich kolorach i odcieniach (lakiery pastelowe, neonowe, perłowe, z brokatem), a także lakiery matowe lub dające efekt popękania płytki paznokciowej (crash);
- ozdoby przeznaczone do mocowania na płytce paznokcia – folie transferowe, kalkomanie, naklejki, cyrkonie;
- kolczyki – biżuterię do tzw. nail piercingu umieszcza się w górnym, wolnym brzegu paznokcia, a następnie przykręca śrubką;
- pyłki do paznokci – wcierane w lakier pyłki służą do uzyskania spektakularnych efektów, takich jak „lustro”, „syrenki” lub „holo”;
- stemple do paznokci;
- farbki akrylowe do precyzyjnego malowania wzorów na płytce.
Czy zdobienie paznokci hybrydą jest bezpieczne?
Lakier hybrydowy, podobnie jak żel i akryl to preparat, który może wywołać reakcję alergiczną. Objawy wystąpienia reakcji alergicznej to pieczenie i ból palców, ranki, obrzęk dłoni, swędzenie i pęcherzyki na palcach. Zdecydowanie częściej niepożądana reakcja pojawia się przy samodzielnym stylizowaniu paznokci, bez odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia. Z tego powodu, mimo dostępnych na rynku lamp do samodzielnego utwardzania lakieru w domu, zdobienie paznokci przy pomocy lakierów hybrydowych i żelu warto powierzyć specjalistce.
Źródła:
- Kołodziejska K., Suligowska I., Wykonanie zabiegów zdobniczych paznokci. Radom: Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy, 2006.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022
„Mówmy swoim córkom, że ciało jest dla nas źródłem przyjemności”. Dr Katarzyna Jasiewicz o ciałoterapii

30.05.2022
„Jedna aplikacja preparatu może wystarczyć na tygodniowy wyjazd!”. O nowatorskiej na skalę światową metodzie opalania mówi prof. Marcin Majka

17.05.2022