Przejdź do treści

Puder ryżowy – co to jest, kiedy i jak go stosować

Tekst o pudrze ryżowym, jego właściwościach i zastosowaniu. Na zdjęciu: Kobieta nakładająca makijaż pędzlem - HelloZdrowie
Puder ryżowy – co to jest, kiedy i jak go stosować Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Puder ryżowy stosowany jest w azjatyckiej kosmetologii od bardzo dawna. Obecnie na całym świecie znajduje zwolenniczki chwalące jego wyjątkowe właściwości. Czym różni się puder ryżowy od bambusowego? Jak nakładać puder ryżowy? Podpowiadamy.

Czym są pudry?

Pudry są środkami makijażu medycznego (makijażu korekcyjnego). Makijaż medyczny polega na maskowaniu i kryciu niedoskonałości skóry dotkniętej zmianami chorobowymi. Niektóre kosmetyki służą jednak nie tylko do kamuflażu nieestetycznych zmian, ale dzięki substancjom zawartym w swoim składzie mogą wspomagać leczenie (w przypadku pudru ryżowego jest to łagodzenie stanów zapalnych skóry). Używając pudru ryżowego, należy jednak uważać na znajdujący się w składzie niektórych pudrów talk, który choć ma właściwości matujące, przy dłuższym stosowaniu może wysuszać skórę i nasilać stany zapalne.

Rodzaje pudrów

W zależności od konsystencji i sposobu działania, wyróżnia się kilka rodzajów pudru.

  • Pudry pigmentacyjne – pełnią funkcję podobną do kolorowych korektorów. W zależności od koloru, mogą korygować niedoskonałości skóry (np. kolor zielony niweluje zaczerwienienia, a żółty – zasinioną skórę pod oczami).
  • Pudry sypkie – do nich zalicza się puder ryżowy. Wchłaniają nadmiar sebum, matują i dzięki temu utrwalają makijaż. Zawierają substancje pielęgnujące skórę – chroniące ją przed wysuszeniem czy czynnikami zewnętrznymi (w tym promieniami UV). W skład pudrów sypkich niestety często wchodzi talk i glinka kaolinowa ułatwiające rozprowadzanie kosmetyku. Pudry sypkie występują w odcieniach tak zróżnicowanych, jak odcienie skóry – od bardzo jasnych do bardzo ciemnych. Rodzajem pudru sypkiego jest puder transparentny, który nie ma właściwości kryjących, ale też sztucznie nie bieli twarzy. Występuje w tonacji ciepłej lub zimnej.
  • Pudry brązujące wygładzają nierówności cery i nadają jej połysk. Dzięki zawartości kolorowych pigmentów mogą korygować kolor skóry.
  • Pudry prasowane – służą jedynie do drobnych poprawek makijażu w ciągu dnia. Zazwyczaj nie wykorzystuje się ich do profesjonalnego makijażu.

Do czego służy puder ryżowy?

Puder ryżowy ma właściwości charakterystyczne dla pudrów sypkich, jednak wykazuje dłuższe, mocniejsze i bardziej spektakularne działanie. Kiedy warto sięgnąć po puder ryżowy?

  • Kiedy masz problemy z tłustą, świecącą skórą. W porównaniu do innych kosmetyków puder ryżowy najlepiej pochłania serum (dlatego jest używany przez profesjonalnych wizażystów, m.in. na planach filmowych). Tym samym matuje cerę, nadając jej pożądany wygląd.
  • Kiedy oczekujesz bardzo naturalnego efektu. Puder stapia się z kolorytem cery, jest bardzo lekki, nie odróżnia się od skóry i nie daje efektu maski, choć wygładza skórę.
  • Kiedy masz problem z lekkim podrażnieniem skóry – puder ryżowy doskonale sprawdza się w makijażu medycznym, ponieważ koi i łagodzi zmiany skórne.

Puder ryżowy – jak nakładać?

Sposób nakładania pudru różni się w zależności od producenta. Zazwyczaj puder ryżowy aplikuje się jak każdy sypki puder – za pomocą pędzelka lub puszka, omiatając narzędziem kolejne partie twarzy (szczególnie strefę T narażoną na nadmierne błyszczenie się). Ale są też pudry, które musimy odpowiednio przygotować, np. mieszając niewielką ilość produktu (pół łyżeczki) z wodą i tak otrzymaną pastą masować twarz przez jedną lub dwie minuty a następnie spłukać.

pędzle do makijażu

Puder ryżowy – jaki wybrać?

Na  polskim rynku dostępny jest coraz szerszy wybór pudrów ryżowych, które różnią się między sobą właściwościami, jakością i dostępnością (nie każdy puder ryżowy kupisz w drogerii). Czym się kierować podczas wyboru? Przede wszystkim własnymi potrzebami. W sklepach znajdziemy zarówno produkty przeznaczone do wszystkich rodzajów skóry, jak i te dedykowane cerze wrażliwej. Dostępne są również pudry do użytku profesjonalnego, które swoje właściwości zachowują na dłużej. Warto także zwrócić uwagę na skład, czy w wybranym przez nas kosmetyku nie ma składników, których zazwyczaj unikamy (jak np. silikony).

 

Jak zrobić puder ryżowy?

Puder ryżowy można też w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu. Potrzebne będą do tego: mąka ryżowa (można ją też zrobić samemu, mieląc suchy ryż w młynku do kawy), puder dla niemowląt lub talk i  odrobina cynamonu. Składniki wystarczy ze sobą zmieszać i przechowywać w pudełeczku po pudrze albo po kremie. Ilość użytych składników zależy od tego, jak dużo kosmetyku chcemy uzyskać. Ważne, żeby zachować odpowiednie proporcje: mąka ryżowa ma być głównym składnikiem pudru (powinna wypełnić połowę opakowania), puder zająć 1/4 miejsca w pudełku, a cynamonu dodajemy jedną łyżeczkę.

Puder ryżowy czy bambusowy?

Puder bambusowy, podobnie jak puder ryżowy, ma silne właściwości matujące (w znacznym stopniu pochłania sebum) i jest transparentny. Puder bambusowy nie powoduje zatykania porów. Może być stosowany zarówno jako baza matująca, jak i utrwalacz makijażu. Posiada też takie właściwości, których nie ma puder ryżowy. Po pierwsze, może być stosowany jako suchy szampon do włosów. Po drugie, poza wchłanianiem sebum wchłania też pot, więc można go stosować jako naturalny dezodorant.

Wiele kobiet zastanawia się, czym różni się puder ryżowy od pudru bambusowego i który z nich będzie dla nich bardziej odpowiedni. Oba pudry właściwie wykazują podobne działanie, jednak zasadnicza różnica między tymi kosmetykami tkwi w ich składzie. Puder bambusowy ma całkowicie naturalny skład (wytwarzany jest z łodygi bambusa rosnącego w Indiach), co wyróżnia go na korzyść pudru ryżowego, do którego producenci niekiedy dodają parabeny, polietylen, silikon. Jeśli więc zależy ci na stosowaniu kosmetyków o wyłącznie naturalnym składzie, wybierz puder bambusowy.

 

Źródła:

  1. S. Dankowska, M. Wilk, Z. Adamski. Techniki makijażu medycznego.2010. Dermatologia dla kosmetologów, [w:] Z. Adamski, A. Kaszuba (red.), Esevier Urban&Partner, Wrocław.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?